10 жовтня 2008 року
Рейдерський захват господарства під "дахом" міліції?!
"весь Кіровоград"Право українців вільно і ефективно працювати на своїй землі, або здавати її в оренду останнім часом суттєво порушується на Кіровоградщині. Наприклад, у селі Коробчино Номиргородського району розгорівся конфлікт довкола сільськогосподарського фермерського господарства «Нива».
Почнемо розповідати спочатку. Як і кожне успішне фермерське господарство, СФГ «Нива», очолюване Валерієм Горбенко, має давні і тісні зв'язки із фінансовими установами. Зокрема, з Криворізьким відділенням одного з комерційних банків. Чому брали кредит у Кривому розі? Очевидно, що Кіровоградська область досить велика за розміром, і іноді людям ближче і простіше вирішувати питання та налагоджувати стосунки із підприємствами сусідніх регіонів.
Тож, свого часу (24 березня 2005 року) Валерій Горбенко, як голова господарства, уклав зі згаданим банком кредитний договір на суму 3 500 000 (три мільйони п'ятсот тисяч) гривень. У забезпечення договору було укладено три договори застави майна (від 28.03.2005, 06.04.05 та 19.04.05). Таким чином під заставу потрапила техніка – комбайни, трактори та автотранспорт на загальну суму у 5 019 600 (п'ять мільйонів дев'ятнадцять тисяч шістсот) гривень.
Отже, працювати було і з чим, і на чому – добрий грунт та працьовиті люди, помножені на великий управлінський досвід пана Горбенка, давали пристойний результат. І, мабуть, це не давало спокійно спати багатьом людям. Тож, з ряду не до кінця зрозумілих причин, проти керівника господарства Валерія Горбенка було порушено кримінальну справу за декількома економічними статтями. Керівник господарства опинився у слідчому ізоляторі, а доки він перебував там, СФГ «Нива» продовжувало здійснювати фінансово-господарську діяльність – засівались поля, працювала техніка, збиралося та продавалося збіжжя. Під чиїм керівництвом? Невідомо. Адже банк, який є фінансовою установою, не може вести сільськогосподарську діяльність. А назначений за довіреністю від голови СФГ «Нива» представник господарства Павло Проценко свідчить, що жодних договорів чи інших документів господарського характеру він не підписував. Тим часом на полях, орендованих у мешканців тамтешніх сіл, було повністю зібрано врожай ранніх зернових культур – пшениці та рапсу, – і відбулася реалізація збіжжя, бо на току господарства, куди днями завітали чинні представники СФГ «Нива» ні згаданого зерна, ні охорони не було. Ще один нюанс – із коштів, отриманих у результаті продажу зерна, не виплачувалися відсотки по кредиту, що його взяло підприємство. До всього іншого, вже будучи у слідчому ізоляторі (у квітні 2008-го року) Валерій Горбенко нібито підписав ще один кредитний договір на суму у 2 850 000 (два мільйони вісімсот п'ятдесят) гривень. Втім, копій чи оригіналу цього договору ніхто не бачив – банк оголосив дану інформацію комерційною таємницею.
Крім того, очевидно, комерційною таємницею є і поточне місцезнаходження тієї техніки, яка знаходиться у заставі та під арештом, накладеним слідчим обласної прокуратури. Ні на току, ні на бригаді, куди завітали журналісти, техніки на суму понад п'ять мільйонів гривень немає. Натомість у господарстві постійно перебувають представники банку – вони призначили керуючого, який не має повноважень, наданих керівництвом СФГ, їздять на поля, проводять збори із селянами, переконуючи їх розірвати договори оренди землі з СФГ «Нива» та переписати на інше господарство.
Що ж місцева влада, яка має захищати права людей?! На звернення та скарги юристів СФГ «Нива» представники сільської та районної влади не реагують. Точно визначити, хто керує господарством, неможливо. Як розподіляються фінансові та матеріальні ресурси, теж невідомо. Дана ситуація дає підстави говорити, що банк, який останнім часом заявляє про рейдерські атаки на нього на всеукраїнському рівні, на рівні локальному сам активно веде рейдерські атаки на місцеві господарства. Користуючись при цьому підтримкою – гласною чи негласною – місцевих органів влади та міліції.
Підставою для останнього твердження є наступний факт. У середу, 8-го жовтня, уповноважений представник власника СФГ «Нива» Володимир Хоменко на підставі офіційного договору найняв та виставив на току охорону, повідомивши про це присутніх представників банку та дільничного. Він також назначив керуючого майном господарства Василя Норцова. Втім, коли журналісти повернулися до Кіровограду, виявилося, що на тік завітали представники міліції, які представилися співробітниками Кіровоградського УБОПу, та затримали пана Норцова і, не пояснюючи причин, повезли у Кіровоград. Чим закінчиться ця історія і яким чином будуть захищені селяни – мешканці Коробчино, – які здають свою землю в оренду даному господарству, наразі невідомо. Зрозуміло лише, що у справу має вмішатися суд, який і дасть остаточні законні висновки у справі.