Торік в Україні зареєстрували майже десять тисяч випадків вірусних гепатитів. Це на 72% більше, ніж у попередньому році. Про це сьогодні, 30 липня, під час брифінгу розповіла директорка обласного Центру контролю і профілактики хвороб Надія Оперчук, передає кореспондентка Точки доступу. З її слів, ситуація із захворюваністю на гепатити В і С в регіоні, як і у всій країні – напружена.
Що таке гепатит
Гепатит – це захвoрювання печінки, спричинене вірусoм. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не прoвoкує рoзвитoк хрoнічнoї хвoрoби печінки і рідкo закінчується смертю, пояснила Надія Оперчук. Розповіла, що у Кіровоградській області цього року жодного випадку вірусного гепатиту А не реєстрували, а от у минулому і позаминулому роках виявляли такі чотири рази. Інша ситуація із захворюванням на вірусні гепатити В і С.
У 2023 році ми мали 13 випадків гострого гепатиту В, 16 випадків гострого гепатиту С, 293 випадки хронічних вірусних гепатитів, відтак, рівень захворюваності зріс на 13% у порівнянні з попереднім роком.
Протягом першого півріччя нинішнього року виявили 11 випадків гострого гепатиту В, з них – одна дитина, два випадки – гострого гепатиту С у дорослих, а також 144 випадки хронічних випадків гепатитів В і С, додала лікарка.
Симптоми гепатиту
Серед найпоширеніших симптомів гепатиту:
- слабкість та втомлюваність;
- підвищення температури тіла;
- втрата апетиту;
- діарея;
- блювота;
- неприємні відчуття в животі;
- важкість у правому підребер’ї;
- потемніння сечі;
- жовтяниця.
Шляхи інфікування гепатитом
Інфікування вірусними гепатитами В і С може відбуватись шляхом:
- через пошкодження на шкірі або слизові тканини;
- переливання крові;
- вживання наркотиків;
- виконання медпроцедур брудним інструментом (хірургічні операції, гемодіаліз, стоматологічні процедури, татуювання, пірсинг, манікюр);
- передачі від матері до дитини;
- у побуті (використання спільних лез для гоління, зубних щіток, індивідуальних засобів гігієни);
- статевим шляхом.
Тривалі бойові дії, високі темпи мобілізації і демографічні зміни – усе це призводить до інтенсивної міграції, а відтак ризик інфікування гепатитами – не виключений, – розповіла Надія Оперчук.
Як захиститись від гепатиту В
Захиститись від інфікування гепатитом В можна шляхом вакцинації, каже Надія Оперчук.
Вакцина формує імунітет на 20-30 років, а іноді – пожиттєво. Вакцинація включена до календаря профілактичних щеплень.
Нагадала, що перше щеплення проти гепатиту В діти отримують у пологовому будинку у першу добу життя. Друге і третє роблять у віці 1 і 6 місяців відповідно.
Якщо ви народились до 2000-го року, це означає, що ви не отримували щеплення від гепатиту В за національним календарем профілактичних щеплень. Варто подбати про себе і виконати вакцинацію у дорослому віці. Навіть якщо ви отримували щеплення, коли були дитиною, захист з часом може знижуватись.
У разі, якщо людина вирішила щепитись від гепатиту В, вона повинна звернутись або до сімейного лікаря, або в лікувальний заклад, де визначать її імунний статус. Після цього лікар визначить, чи треба робити щеплення.
Усі медзаклади регіону повністю забезпечені вакцинами від гепатиту В. Мають понад чотири тисячі доз вакцини. Цього достатньо, щоб вакцинувати дітей, які підлягають щепленням. Навіть тих, які не отримали їх торік або у попередній рік.
Вакцини від гепатиту С не існує, зазначила головна державна санітарна лікарка.
Профілактика вірусних гепатитів В і С однакова, тому що все це пов’язано з передачею через кров або біологічні рідини людини, – зазначає Надія Оперчук.
Профілактика гепатиту
Що робити, щоб убезпечити себе від інфікування гепатитом:
- ретельно мити руки;
- уникати контакту з кров’ю і біологічними рідинами інших людей;
- уникати непотрібних ін’єкцій;
- уникати випадкових статевих контактів;
- не ділитись персональними лезами, зубними щітками, манікюрними ножицями;
- використовувати стерильні інструменти для татуювань і пірсингу.
- безпечні статеві контакти, правильне використання презервативів.
#гепатит
Коментувати