Злодійська балка знаходиться на околиці Кропивницького в мікрорайоні Лелеківки.
Як писав краєзнавець Юрій Матівос у своїй книзі "Вулицями рідного міста", про Злодійську балку, в народі склалося багато легенд. Одна з них розповідає, ніби на під’їзді до Єлисаветграда, на краю лісистої балки, жили два брати. Вони пильно стежили за дорогою, і тільки-но хто наближався до балки, миттю перестеляли дорогу килимком, вимагаючи від проїжджих грошей. Якщо хтось не давав, мав гембель: із засідки вискакували злодії й грабували людей.
Однак, це всього лиш легенда. Насправді у хащах густого лісу балки під час існування Нової Сербії (1752 – 1754) збиралися загони гайдамаків. Вони часто нападали на сербів, які відбирали у місцевого населення їхнє житло після перепоселення з Балкан. Чужинці називали гайдамаків злодіями. Відтоді й пішло – Злодійська Балка.
Краєзнавець Володимир Поліщук у коментарі Точці доступу розповів, що, ймовірно, Злодійська балка має таку назву, бо там ховалися утікачі від царського режиму. Сказав, що у 1869 році в цьому районі запустили залізницю. За переїздом було село Лелеківка.
Утікачі вилазили на міст і крали з вантажних потягів продукти.
Документального підтвердження, чому балка отримала саме таку назву, немає. Скоріш за все, це вигадка, додав краєзнавець.
Сьогодні Злодійська балка є частиною міста Кропивницький і зберігає свою історичну назву, нагадуючи про давні події та легенди цього краю. Через балку протікає річка Злодійка, яка починається посеред Злодійської балки та через майже 5 кілометрів впадає в Інгул.
Фотокореспондент Точки доступу Олександр Козловський прогулявся цією місцевістю та зазнімкував краєвдити локації.
#історія кіровоградщини
Коментувати