Що таке критичне мислення? Чому людина вдається до "магічного" мислення? Чому важливо перевіряти інформацію у декількох джерелах і як не попастись на маніпуляції в інтернеті? Про це і багато іншого "клятий раціоналіст" Артем Албул розповів під час зустрічі у Кропивницькому, яка відбулася у креативному просторі KOWO. Артем Албул – блогер, який розповідає про науку цікаво, розвінчує псевдонаукові факти, вкиди про конспірологічні змови і пояснює як навчитись мислити раціонально.
Яка різниця між магічним і критичним мисленням
На початку зустрічі Артем Албул розповів про спосіб мислення давніх племен, життя яких досліджував польсько-англійський антрополог, етнограф і соціолог Броніслав Маліновський. Науковець зазначав, що коли жителі племен, наприклад, рибалили неподалік дому, відповідно, добре знали місцевість і розуміли, що їм нічого не загрожує, не використовували магічні ритуали. Однак коли вони вирушали далеко від дому, у незвідані місця, які приховували небезпеку, вдавались до магічних ритуалів, які, на їхню думку, допомагали здолати невідому небезпеку. Артем Албул провів аналогію із сьогоденням, коли українці і українки десятий рік живуть в умовах війни, три з яких – під час повномасштабного вторгнення.
Протягом останніх трьох років активізувались астрологи, тарологи і "віщуни" майбутнього. І коли люди звертаються до них – це природна реакція, бо у важкі часи людині притаманно шукати підтримку у будь-яких речах, навіть в нераціональних.
В цілому магічне мислення не є чимось поганим, це заспокоює багатьох людей, вважає Артем. Додав, що магічне мислення – це не обов’язково про магію чи відьом. Цей термін має ширше значення.
"Мій улюблений приклад, це коли людина начиталась книжок про успішний успіх, де бізнесмени щодня рано встають і бігають. І от ця людина, надихнувшись прикладом інших, теж починає щоранку бігати. Однак вона не враховує свій церкадний ритм (циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов'язаних зі зміною дня і ночі), навантаження тощо. Тобто людина може неправильно уявляти причинно-наслідкові зв’язки і це теж є прикладом магічного мислення".
Здебільшого кожна людина має свої мікроритуали чи мікрозабобони, які абсолютно ні на що не впливають, але вони заспокоюють, каже Артем. Додає, поки магічне мислення існує на персональному особистому рівні, воно не загрозливе, однак багато недоброчесних людей маніпулюють почуттями і емоціями інших – це так звані професійні користувачі магічного мислення інших людей, – і вже з цим треба боротися, розвиваючи критичне мислення і раціональний підхід.
Як розвивати критичне мислення
Артем Албул розповів, що багато хто вважає, що критичне мислення доступне лише "розумним" або тим, хто має спеціальну освіту. Насправді це не так, мислити раціонально може кожна людина.
"Але треба розуміти, що ні у кого не вийде бути критично мислячою людиною 24 години на добу, 7 днів на тиждень, 365 днів на рік. Ми не можемо увесь час бути науковцями, перевіряти все і всюди, розраховувати ймовірності і у всьому сумніватися. Тому свою енергію треба навчитись розподіляти грамотно".
Артем Албул виокремив низку компетенцій, користуючись якими, на його думку, можна навчитись мислити раціонально. Серед них:
- Збір та перевірка інформації. Перевіряти інформацію треба у декількох надійних джерелах (не плутати з рерайтами однієї й тієї ж інформації у різних джерелах).
- Розуміння статистики. Оцінка ризиків. Пошук оптимальних стратегій. За словами Артема, один з найпопулярніших методів маніпуляцій – починати не з нуля. Мається на увазі інфографіки, діаграми і таблиці, де вказана статистика, де порівнюють дані, де відлікова точка – не нуль, а інша цифра/число.
"Будь-яке обмеження всієї картини – маніпуляції".
- Вміння вести дискусію, вибудовувати аргументацію (заради істини, заради переконання, заради перемоги, заради суперечки).
"Якщо вам кажуть "Докажи, чому ти не віриш у Бога. Докажи, що його немає", так не працює. Можна доводити, щось, що є, ґрунтуючись на дослідженнях і наукових підтвердженнях, а не переконувати, що чогось немає. Це класичний приклад".
- Вміння розпізнавати маніпуляції. Це коли, наприклад, кажуть "Йому не можна довіряти, тому що він не корінний киянин. От я все життя живу у Києві і мені можна вірити". Або ж маніпулюють на авторитеті: "Він викладач в університеті, тож якщо він говорить, що гомеопатія – працює, – це правда".
"Ні. Людина має певний авторитет, але не все, що він говорить, може бути правдою".
- Математика. Справжнє критичне мислення – це про закони логіки, ймовірності і статистику, переконаний Артем.
"Маючи уявлення про те, як працюють ймовірності, ми можемо ухвалювати кращі рішення".
- Англійська мова. Усі ґрунтовні наукові статті опубліковані англійською мовою і про це варто пам’ятати.
- Науковий метод. Треба розуміти, що таке наукова стаття і як працюють дослідження.
- Закони логіки. Артем пояснив, що таке ентимема (прихований засновок). Наприклад, у виловлюванні "Це Марія, і Марія погано водить машину" закладається уявлення, що Марія погано керує машиною, бо вона жінка.
"Це стереотип, який виник через соціальну несправедливість і помилкові уявлення. Але ми, розібравши тезу по слову, з’ясували порушення причинно-наслідкового зв’язку. Ось так звичайні порушення логіки часто ведуть до шкідливих стереотипів".
- Настанова на критичне мислення. Артем Албул переконаний, що нагадувати собі про важливість мислити раціонально треба завжди.
- Планування.
- Відкритість. "Будь-які міфи, які я спростовував – це були міфи, в які я у якийсь період вірив сам", – зізнався Артем.
- Гнучкість.
- Допитливість.
- Терплячість. Якось Артем згадав, що в одному з журналів написали про те, що є кактуси, які поглинають радіацію. Артем вирішив відшукати цей журнал. Пішов у бібліотеку і переглянув видання з 1989 по 1996 роки. І він таки знайшов цю статтю. Тоді зробив відео і розвінчав міф про "зцілюючі" кактуси.
- Готовність помилятися, самокритичність. "Ми можемо боятися помилятись, і це може демотивувати, але страх може навіювати скромність, але не зупиняти руху вперед", – каже Артем.
- Синдром самозванця. Він доволі часто є більш соціальним, ніж внутрішнім. Такі відчуття частіше притаманні жінкам, які працюють на "чоловічих" професіях, вважає блогер.
- Упевнена скромність. Людина має розуміти свої слабкі і сильні сторони і вміло поєднувати їх.
"Ми маємо бути скромними і впевненими".
Підсумовуючи, Артем розповів, що увесь час мислити критично неможливо, і це нормально.
"Я дозволяю собі бути ірраціональним під час вболівання за певну футбольну команду. Правильний розподіл ресурсів – це дуже важливо".
Критичне мислення не можна нав’язувати іншим, але можна до нього підштовхнути
На початку кар’єри "клятого раціоналіста" Артем хотів пояснити геть усім, у чому вони помиляються, згадує блогер. Однак згодом зрозумів, що нав’язувати свою думку іншим – марно, так само як сподіватись, що людина після озвученої інформації, навіть перевіреної і достовірної, змінить свою думку чи переконання.
"Раніше, коли мені розповідали про конспірологічні змови, я доводив протилежне. Останнім часом я перестав кричати людям "ви не праві", а почав більше спостерігати і вивчати їхнє мислення. Зрештою, зрозумів, що спершу критичне мислення треба виховати в собі. Якщо це зрозуміє якомога більша кількість людец, це, з великою ймовірністю рухатиме суспільство в кращий бік".
Партнерська публікація #творча зустріч
Коментувати