Дізнайтеся, чому не можна заходити до церкви без хустки і чи так це насправді.
Із покоління в покоління передається негласне правило – жінці не можна заходити до храму з непокритою головою. Якщо порушити цю заборону, то можна розгнівати Господа. УНІАН з’ясував, чи можна в церкві бути без хустки і наскільки це важливо в сучасній традиції.
Що буде, якщо прийти до церкви з непокритою головою – коментар священика
Митрофорний протоієрей, отець Ярослав Лашків (Православна церква України), з Івано-Франківської області прокоментував пристрасті довкола хустки та церкви:
У Божому законі – Святому писанні апостол Павло каже, що жінка повинна бути з покритою головою. Це означає, що вона заміжня і показує перед Богом свою покірність. Москалі завжди казали, що жінка має бути в хустці. Але не всі віруючі народи знають, що таке хустка. Тому тут однозначно, що не обов’язково бути в хустці. Я вже 32 роки є священиком, і раніше були стереотипи у простих людей, осуд щодо тих жінок, які приходили до церкви через незнання з непокритою головою.
Відео дня
Отець Ярослав каже, що навіть підходили люди і йому про це говорили, а він відповідав, що нехай жінка буде хоч у капелюшку, хоч у баняку (це каструля – УНІАН) на голові, але все це означає, що вона з покритою головою. Тобто він усе переводив це на жарт. Чому? Тому що це не щось таке, що має бути обов’язковим до виконання. Бо в такому разі ми мали б критикувати всіх тих, хто грішить найрізноманітнішими гріхами, і вони грішні прийшли до церкви.
Священик упевнений – так само, як ми приходимо з гріхами своїми до церкви, то так само можемо і з непокритою головою прийти до церкви. Тобто, чи можна до церкви в штанях і без хустки – можна, але головне, щоб це було наше свідоме бажання прийти до Бога. А з покритою головою чи в штанях – це не варто того, щоб звертати увагу. Людина має усвідомлювати, куди йде і відповідно вдягатися. Ніде не записано, що жінка не може прийти до церкви у штанях. Але неприпустимим є прихід до храму в купальниках, шортах. Хоча це також ніде прямо не заборонено.
Що не можна вдягати до церкви – приклади
Митрофорний протоієрей нагадує про доречність того чи іншого одягу:
Уявімо собі, що жінка приходить у купальнику та в’єтнамках до церкви. Не забувайте, що чоловіки – це живі люди, тож таке вбрання жінки відволікатиме увагу від того, заради чого ми прийшли до церкви. Бо ми мимоволі звертаємо увагу на ту особу, яка так зухвало вбралася. Це вже неповага до Бога з боку жінки і спокуса для інших. Чи можна ходити до церкви в шортах? Якщо уявити собі, що жінка в купальнику чи коротких шортах має робити під час церковної служби поклони, то це буде ще те видовище. Тому недоречний прихід до храму в шортах і обтислих футболках. Немає заборони в якомусь Божому законі щодо такого одягу, але це скоріше моральна норма, на яку слід зважати.
Експертка згадує, що інколи жінки приходять до храму в блузці, через яку можна побачити не лише колір білизни, а ще багато різних інших деталей. Таке також не потрібно робити. Необхідно завжди розуміти людині, куди вона йде – на пляж чи до церкви. Це має бути такий своєрідний самоконтроль.
Чи можна йти з макіяжем до церкви
На думку отця Ярослава, все залежить від настоятеля храму, особливо коли це стосується святого причастя. Деякі священики, коли причащають, торкаються ложечкою губ жінки. І якщо вони в неї нафарбовані, то там залишається помада. І тому деякі священики цілком резонно кажуть під час сповіді, щоб жінка витерла губи і пояснюють чому.
Я такого не кажу, бо в мене дідусь був священиком, і я ще тоді призвичаївся причащати так, щоб ложечка з найсвятішими дарами не торкалася губ. Тому я не звертаю увагу нафарбовані губи чи ні, бо це мені не заважає.
Тобто, чи можна фарбуватися православним – так, якщо проти цього не виступає настоятель храму, макіяж не заважає іншим вірянам і не має зухвалого вигляду.
Чи потрібно надягати хрестик до церкви
Священик також пояснює, чи можна без хреста до церкви, якщо людина захотіла поставити свічку, відвідати службу або прийшла з будь-яким іншим питанням:
Хрестик не є обов’язковим для приходу до церкви. Головне, щоб людина віру в душі носила. Якщо людина носить хрестик, що досить правильно для християнина, то він має бути на тілі. Тому він і називається натільним. Він не повинен носитися напоказ. Одягання його поверх гольфу або кофти, це просте хвастощі, демонстрація його вартості та краси. Це носіння не по-християнськи, а просто як іграшка. І категорично заборонено, знову ж таки таке морально, носити хрестик у вухах чи в носі. Це неповага до бога. Бо хрест є символом страждань Ісуса Христа, спокути господа бога за нас людей, його любові до нас.
Отець Ярослав вважає, що жінки в церквах, які намагаються всіх повчати, у чому приходити і як поводитися – це пережиток минулого. Ще багато років таке може бути в деяких церквах. Є такі ревнителі, які вказуватимуть іншим і не бачитимуть своїх недоліків.
Це потроху буде витравлюватися, але не відразу. Не може предстоятель Православної церкви України Епіфаній якимось розпорядженням заборонити робити зауваження іншим. А тим жінкам, які люблять повчати інших у церкві, я б відповідав: “Я прийшов не до вас, а до Бога”.
Коментувати