Фатальні помилки при вживанні та зберіганні вина: сомельє відкоркував “бочку” секретів

Фатальні помилки при вживанні та зберіганні вина: сомельє відкоркував "бочку" секретів

Від подачі до зберігання – сомельє пояснив, як слід пити вино / фото ua.depositphotos.com

Вино – відомий алкогольний напій, яким доповнюють обіди та вечері у ресторанах, а в деяких країнах загалом існує своя культура вживання цього “коктейлю” з витриманого винограду.

Наприклад, йдеться про південні країни Європи – Португалію, Іспанію, Францію тощо. У вересні 2023 року сталася відома історія, коли вулиці португальського міста Анадія затопило вином, адже там цей напій заведено зберігати в цистернах, і загалом, домашнє вино подають майже в кожному ресторані – тож там його дійсно багато. Але замало просто смакувати вином, у вживанні цього алкоголю теж існують певні тонкощі. Нюанси щодо подачі, зберігання та вживання вина описав New York Post, запитавши думку відомих сомельє та експертів цієї галузі промисловості. 

Рейтинги вина брешуть – обирайте за досвідом

Наприклад, віце-президент Total Wine & More, експерт з питань винного мерчандайзингу Родольф Буланже стверджує, що високий рейтинг того чи іншого вина – не гарантія його якості. Це саме стосується і ціни, хоча природно, що дорожче вино матиме кращий смак, акцентував він. 

Відео дня

Буланже пояснив, що краще формувати свої смаки у вині на основі позитивних вражень. Тобто, якщо сподобалося якесь вино, слід підшукувати для себе у майбутньому схожі варіанти. Це практичніше, ніж орієнтуватися на відгуки критиків та концепцію рейтингів, пояснив він. 

“Концепція рейтингів та оцінок критиків може створити хибне відчуття, що існує лише одна справжня ієрархія вин, або що вино на 100 балів є об’єктивно найкращим… Рейтинги можуть бути корисними при виборі, але іноді важливіше те, що подобається вам і вашим гостям”, – сказав Буланже.

Зберігання вина – не всі пляшки “рівні”

Водночас сомельє 1-ї категорії Мішель Фельдман стверджує, що не всі вина створені “рівними”, тобто не всі з них призначені для тривалого зберігання. Вона пояснила, що якщо ви не придбали специфічне вино, яке розраховане на те, щоб стояти роками, слід випивати його вчасно. Інакше пляшка, відкладена до “смачного” свята, може вас розчарувати смаком, пояснила Фельдман. 

“Більшість вин слід відкривати і насолоджуватися ними зараз або протягом року після покупки”, – акцентувала вона.

Сомельє стверджує, що лише 1% вин призначені саме для витримки. Зазвичай категорію ігристих вин взагалі слід пити ще “свіжою”, за принципом – купили й відкрили, радить вона. Водночас вина без бульбашок, як правило, досягають піка зрілості приблизно через два роки після розливу, пояснила Фельдман.

Температура вина і як його зберігати

В разі, якщо пляшку вина відкорковано, але недопито – слід зберігати залишки у холодильнику. Фельдман пояснила, що низькі температури зазвичай уповільнюють хімічні процеси, в тому числі окислення, водночас охолодження вина ніяк не вплине на його смакові якості. Вона акцентувала:

“Це стандартна практика серед ресторанів, сомельє та виноробів – зберігати вино таким чином”.

Водночас генеральний директор бренду вина Maison Louis Latour Флоран Латур пояснив, що ідеально пити вино трохи охолодженим. Водночас у подачі між білим та червоним вином є нюанси: 

  • Червоне вино слід витягати з холодильника за 20 хв перед подачею;
  • біле вино слід тримати в холодильнику на 5 хв довше – витягати за 25 хв перед подачею;
  • Також слід знати: як тільки температура вина перевищує 20-23 градуси, воно починає псуватися. А вірніше, рідина перетворюється на оцет. На цьому акцентувала ЗМІ сомельє 2-го рівня Дана Сполдінг. 

    Також є певний етикет подачі вина: ніколи не додаємо до келихів кубики льоду, адже вони зіпсують смак напою. Водночас експерти кажуть, що вино можна пити у келихах під шампанське – не має принципової різниці в подачі. 

    Окрім цих деталей, директор з виноробства Bread & Butter Wines Лінда Тротта каже, що не настільки критично, з чим саме пити вино. 

    “Ви можете насолоджуватися червоним вином з морепродуктами, але можете і пити елітне шампанське з картоплею фрі”, – заявляє вона.

    Акцентуємо, що цим матеріалом УНІАН в жодному разі не схвалює та не закликає до вживання алкогольних напоїв. 

    Міфи про користь вина – експерти назвали головні чутки

    Як вже неодноразово казали вчені, будь-який алкоголь знищує клітини у нашому мозку. Це втрата, яку наш організм не здатний відновити. Водночас люди часто вірять у міфи про користь від алкоголю, а зокрема, і вина. Один з таких – нібито вино здатне знизити ризик серцево-судинних захворювань. 

    Нагадаємо, Всесвітня організація охорони здоров’я у 2023 році акцентувала: від алкоголю нашому тілу та мозку немає жодної користі. ВООЗ поставила  алкоголь до групи найвищого ризику для людини. 

    www.unian.ua