Карієс краще попередити, ніж лікувати – розповідаємо, що потрібно робити, щоб уникнути захворювання.
Карієс – неприємна річ. Спочатку він має вигляд невеликої білої плямочки на зубі, але згодом, якщо його не лікувати, перетворюється на дірку, а сам зуб починає боліти та може випасти. Але цього можна уникнути, якщо дотримуватися кількох простих порад. Розповідаємо, як запобігти карієсу і навіть вилікувати його на ранній стадії.
Чому з’являється карієс – причини
Що таке карієс? Карієс – це захворювання зубів. Починається воно так: бактерії, які спричиняють захворювання, вступають у контакт із цукром і крохмалем, що містяться в їжі та напоях, і утворюють кислоту. Ця кислота руйнує емаль зуба, і вона починає втрачати мінерали. У результаті на цьому місці утворюється біла пляма – це ранній карієс. На цьому етапі його можна зупинити або повернути назад. Наприклад, емаль може відновитися за рахунок мінералів зі слини і фтору із зубної пасти. Однак якщо мінералів іде більше, ніж відновлюється, то емаль слабшає, темнішає і врешті-решт руйнується, утворюючи порожнину.
Які симптоми карієсу
На ранніх стадіях карієсу симптоми зазвичай відсутні. Лише тільки коли захворювання прогресує, то може спричиняти зубний біль або чутливість зуба до солодкого, гарячого чи холодного. Якщо до зуба потрапляє інфекція, може утворитися абсцес, або вогнище гною, який викликає біль, набряк обличчя та підвищення температури. У цьому разі потрібно обов’язково йти до стоматолога.
Відео дня
Як запобігти карієсу – 7 порад
Запобігти карієсу або вилікувати “попередній карієс” можна, дотримуючись кількох простих правил:
Це найнеулюбленіший пункт ласунів, проте ця заборона вельми ефективна.
Всесвітня організація охорони здоров’я (World Health OrganizationTrusted Source) стверджує, що вживання цукру – найважливіший фактор ризику розвитку карієсу і рекомендує скоротити його споживання до 10% від загальної кількості денних калорій. При цьому солодке краще їсти в один прийом їжі, не розтягуючи задоволення на весь день – так у зубної емалі буде час відновитися.
Раніше ми розповідали, як втамувати спрагу влітку без напоїв, що містять цукор.
Робіть це протягом 2 хвилин, обов’язково чистіть внутрішню, зовнішню і прикусну поверхні зубів, а також акуратно вздовж лінії ясен. Зубні нитки, а також ополіскувач для порожнини рота з фтором також допомагають видалити наліт і їжу з міжзубних проміжків, пише nidcr.nih.gov.
Фтор – це мінерал, який може запобігти прогресуванню карієсу і навіть повернути назад або зупинити ранній карієс.
Дослідження, проведене в 1930-х роках, показало, що причиною карієсу є нестача вітаміну D в раціоні. Цей вітамін потрібен, щоб засвоювався кальцій і фосфати з їжі. Тому в раціон радять включити такі продукти, як молоко та йогурт, які, крім вітаміну D, також містять кальцій. Також вітамін D ми можемо отримувати від сонця.
Якщо дозволяє якість, пийте воду з-під крана, радять експерти. Часто в джерела громадського водопостачання додано фтор, який може значно зменшити ризик карієсу. У бутильованій воді фтору немає.
Під час клінічних випробувань було доведено, що жувальна гумка без цукру після їжі сприяє відновленню емалі – вона знижує рівень “карієсних” бактерій S. mutans навіть більше, ніж жуйка, яка містить ксилітол.
Це давня практика, яка полягає в тому, що потрібно протягом 20 хвилин полоскати рот олією, наприклад кунжутною або кокосовою. Невелике клінічне дослідження показало, що таке полоскання зменшує зубний наліт, гінгівіт і кількість бактерій у роті так само ефективно, як і полоскання рота хлоргексидином.
Куріння – одна з причин розвитку карієсу, воно призводить до зміни бактеріального балансу в ротовій порожнині. Тому якщо ви палите, то подумайте про те, щоб відмовитися.
Коментувати