Ситуація з наповненням держбюджету досить складна, але «вже видно світло в кінці тунелю» – Підласа

Ситуація з наповненням держбюджету досить складна, але «вже видно світло в кінці тунелю» - Підласа

Ситуація з наповненням держбюджету досить складна, але «вже видно світло в кінці тунелю».

Про це в ефірі Українського радіо сказала голова Комітету ВР з питань бюджету, членкиня фракції партії «Слуга народу» Роксолана Підласа.

«Я думаю, що перший квартал 2024 року був одним з найскладніших з фінансової точки зору з початку повномасштабного вторгнення. Але вже є світло в кінці тунелю, тому що не тільки від ЄС надійдуть кошти, а й від Міжнародного валютного фонду – 880 млн доларів, від Світового банку – 1,5 млрд доларів, та від уряду Канади ми очікуємо близько 2 млрд канадських доларів. А це означає, що наступний квартал ми будемо проходити набагато легше і стабільніше», – сказала вона.

Підласа також звернула увагу на останні «радикальні» ініціативи європейських чиновників стосовно російських активів і можливого їх використання на закупівлю зброї для України.

«Єврокомісія зараз пропонує нам альтернативне компромісне рішення, яке нас не до кінця влаштовує. Вони пропонують використовувати доходи, які генерують операції із замороженими російськими активами у Бельгії. Тобто Центральний депозитарій бере ці гроші, інвестує і отримує дохід. За різними оцінками, він складає близько 3,85 млрд євро на рік», – зазначила депутат.

За її словами, зараз Єврокомісія готує пропозицію, яка має бути ухвалена одноголосно усіма країнами ЄС. І в цій операції йде мова про те, що від 2 до 3 млрд євро принаймні в 2024 році з цих прибутків можна передати Україні. А загалом оцінюється, що до 2027 року ці активи у Бельгії можуть згенерувати до 20 млрд євро прибутків, які можна в теорії передати Україні, якщо ЄС ухвалить таке рішення.

«Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ці гроші можна буде використовувати для закупівлі зброї. Це перша така заява за два роки, тому що весь цей час ми обговорювали, що заморожені російські активи мають бути використані на швидку відбудову або спрямовані до бюджету України. Але важливо, що це прозвучало від такої високої посадової особи. І ми можемо в теорії розраховувати на те, що ці кошти будуть спрямовані на закупівлю зброї», – додала Підласа.

Більш радикальна пропозиція міністра закордонних справ Великої Британії Девіда Кемерона позичити Україні заморожені російські активи, за словами голови бюджетного комітету ВР, підходить Україні набагато більше.

«Ми не багато знаємо про неї. Ми вперше почули про це від Девіда Кемерона під час дебатів в Палаті лордів. Він там розповів, що можна використовувати російські заморожені активи як гарантію. І тоді уряд Великої Британії або зможе розмістити цінні папери під гарантію цих активів, тобто залучити кошти приватних британських інвесторів і передати «живі» гроші Україні, або надати позику від уряду Великої Британії до уряду України», – сказала вона.

В обох варіантах, зауважила депутат, очікується, що після завершення війни країни G7 та Україна вимагатимуть від Росії репарацій, в тому числі для погашення цього боргу. А якщо вона відмовиться їх платити, то російські заморожені активи будуть вилучені.

Як повідомляв Укрінформ, що Україна може отримати черговий транш від Міжнародного валютного фонду у розмірі 900 млн дол. вже у другій половині березня.

www.ukrinform.ua