Енергоефективність є одним із стовпів підтримки стійкості енергетичної системи України, а її інвестиційний потенціал зараз становить близько 50 млрд євро.
Про це голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Ганна Замазєєва заявила на Німецько-українському бізнес-форумі у Берліні, передає кореспондент Укрінформу.
«Кожен українець і кожен бізнесмен в Україні розуміє, наскільки важливими є заходи з енергоефективності та енергозбереження, особливо з огляду на щоденні відключення електроенергії. Це один із стовпів підтримки стійкості нашої енергосистеми, завдяки якому ми можемо зменшити споживання енергії і тиск на саму систему», – зазначила Замазєєва.
Вона вважає, що Україна має величезний потенціал у цій сфері.
«Інвестиційний потенціал цього сектору в Україні наразі оцінюється у понад 50 млрд євро. Обладнання, яке зараз використовується, є застарілим або неефективним. Наприклад, у промисловості споживання енергії на рік оцінюється приблизно в 9,4 млрд євро. У транспортній системі споживання енергії становить близько 9 млрд євро. У секторі домогосподарств – близько 3,6 млрд євро», – деталізувала голова Держагентства.
За словами Замазєєвої, це серйозні витрати, які можна скоротити, заохочуючи закордонні інвестиції у цю сферу. Зокрема, цим займається новостворений Фонд декарбонізації України.
«Обсяг Фонду декарбонізації у 2024 році встановлено на рівні 1,4 млрд грн, а прогнозний обсяг на 2025 рік – близько 1,75 млрд грн. Цей фонд наповнюється за рахунок податків на викиди СО2. Зрозуміло, що цього недостатньо для повної трансформації енергоефективності», – зауважила посадовиця.
Замазєєва закликала іноземні уряди, приватний бізнес та міжнародні організації співпрацювати з Фондом декарбонізації, оскільки в цьому випадку йдеться про високорентабельні проєкти та новий великий ринок для спеціалізованого обладнання.
«Лише за два місяці роботи цей фонд профінансував 19 проєктів на загальну суму 300 млн грн. Серед них – будівництво нової ТЕЦ на альтернативних джерелах енергії на заміну вугільній ТЕЦ. Це дуже хороший результат, і тільки за цим проєктом ми очікуємо економії енергоресурсів понад 20 000 МВт і скорочення викидів СО2 на понад 10 тис. т. Разом ми можемо перетворити ці виклики на можливості для обох сторін», – наголосила очільниця Держенергоефективності.
Як повідомляв Укрінформ, від початку своєї роботи АТ "Фонд декарбонізації" надав підтримку понад 30 проєктам із підвищення енергоефективності у громадах та на підприємствах.
Коментувати