Нові графіки відключень світла: про що вони свідчать

Нові графіки відключень світла: про що вони свідчать

Новий підхід до складання графіків відключень світла унормовує вже існуючу практику, тому немає підстав для хвилювань

З понеділка, 16 грудня, в Україні почали діяти нові графіки стабілізаційних відключень, які будуть однаковими для всіх регіонів. Таким чином запрацювала оновлена інструкція про складання та застосування графіків погодинного відключення електроенергії. Оскільки через постійні російські атаки на енергосистему українці регулярно живуть із цими відключеннями, а нові графіки начебто ускладнилися, то новина викликала неабиякий інтерес серед населення. Однак чи справді щось змінилося докорінно, і чи буде у нас, як обіцяють окремі енергокомпанії, більше годин зі світлом – розбирався Укрінформ.

Нові графіки відключень світла: про що вони свідчать

НОВІ ПРАВИЛА ВІДКЛЮЧЕНЬ: ЩО ЗМІНИЛОСЯ

Міністерство енергетики внесло зміни до Інструкції про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії ще наприкінці листопада. Після затвердження документа обленерго отримали час, щоб привести свої графіки у відповідність до оновлених вимог, до 16 грудня.

Перш за все, тепер передбачається однаковий підхід до розподілу відключень для всіх обленерго: споживачі мають бути поділені на 6 рівних черг, кожна із яких має 2 підчерги. На кожен день тижня графіки відключення мають складатися так, щоб запобігти одночасним різким коливанням навантаження на енергосистему при переході із однієї черги/підчерги на іншу. У Міненерго пояснили, що підчерги мають бути зміщені на 30 хвилин, щоб відключення однієї з них відбувалося одночасно із включенням іншої.

В Укренерго пояснили, що підчерги дозволять рівномірніше розподіляти навантаження на енергосистему в конкретний момент часу. “Наприклад, якщо знеструмлення однієї черги забагато – диспетчером може бути віддана командна на знеструмлення половини черги, або 2,5 черги, якщо двох черг замало”, – кажуть в Укренерго.

За словами гендиректора електропостачальника YASNO Сергія Коваленка, в новому підході основним часовим проміжком, яким користуватимуться оператори систем розподілу (ОСР), буде 30 хвилин. За його словами, сукупно такий підхід дає 56 годин зі світлом протягом тижня для кожної черги, на відміну від 38 годин, як було в попередніх версіях графіків. «Тепер підхід стає більш гнучким і в питанні кількості відключених споживачів. Якщо зовсім коротко, то було шість груп відключень, стало дванадцять. Були годинні інтервали, стали півгодинні»,  – пояснив Коваленко.

Оновлена інструкція складання графіків передбачає, що упродовж дії воєнного стану відключення світла за графіком максимально може тривати 6 годин. При цьому передбачається можливе відхилення не більше за одну годину. Після відключення споживачам гарантується мінімум дві години безперервного електропостачання.

Як і раніше, до графіків не включаються критично важливі об’єкти, яким забезпечується пріоритетне живлення.

У Міненерго наголошують, що, по-перше, оновлений механізм регулювання графіків погодинного відключення споживачів буде більш гнучкий та контрольований. По-друге, розподіл на рівномірні черги і підчерги дозволить відключати при застосуванні графіків погодинних відключень (ГПВ) меншу кількість споживачів. І, по-третє, завдяки уніфікації в усіх регіонах буде застосовуватись єдиний механізм розподілу, відключення будуть більш рівномірними і справедливими – за чіткою черговістю.

Водночас, в Укренерго наголошують, що упродовж однієї доби повністю вирівняти тривалість відключень по групах/підгрупах неможливо. Тому остаточне вирівнювання відбувається в межах тижня.

Нові графіки відключень світла: про що вони свідчать

УНІФІКАЦІЯ ВІДКЛЮЧЕНЬ: ЩОБ У ВСІХ РЕГІОНАХ ОДНАКОВО

Не під запис енергетики говорять, що насправді розподіл груп на підгрупи уже деякий час застосовувався на практиці. Тепер це, так би мовити, узаконений підхід. Підгрупи дійсно полегшують балансування енергосистеми, адже не завжди для досягнення рівноваги між виробництвом та споживанням електрики потрібно відключати цілу велику групу споживачів. Саме тому іноді у певних споживачів буває світло у ті години, які попередньо були анонсовані як “відключені”.

Тепер для того, щоб орієнтуватися у відключеннях, потрібно знати не лише свою групу у графіках, але й свою підгрупу. Інформацію можна  відшукати на сайті кожного обленерго у розділі  "Графік погодинних відключень", де зазвичай потрібно ввести свою адресу у відповідних рядках.

Енергокомпанія ДТЕК, наприклад, заявила, що тепер годин зі світлом стане більше. Обленерго, що входять до цієї групи, обіцяють своїм споживачам мінімум 3,5 години зі світлом.

Однак оновлена інструкція передбачає мінімум все ті ж дві години. І як обленерго розподілятимуть відключення із дотриманням обов’язкової кількості годин зі світлом – це вже вирішують у самих операторах системи розподілу. Так, Сумиобленерго у найгіршому варіанті (якщо раптом треба буде обмежувати одночасно 4 черги) гарантуватимуть своїм клієнтам ті ж таки дві години зі світлом.

Однак певні зміни таки є. У першу чергу, вони стосуються споживачів у тих областях, де обленерго до 16 грудня мали більше 12-ти черг відключень. Як, наприклад, Чернівціобленерго, де діяло 18 груп. Зміна кількості черг означає, що у частини споживачів звичний графік точно зміниться, адже всюди фактично буде розподіл на 12 груп.

Міненерго зазначає, що для цього й оновлювали інструкцію: щоб уніфікувати відключення по всіх областях. Тепер і в Києві, і в Чернівцях, і в Житомирі дизайн графіків однаковий. Це має забезпечити більшу рівномірність відключень та зручність для усіх громадян.

Крім того, можуть змінитися звичні години відключень по групах. Наприклад, якщо раніше 1 група на Київщині у понеділок мала відключення із 9:00 та 18:00, то тепер обидві підчерги у цій групі можуть відключати о 8:00 та 18:30.

Офіційна інформація про нові графіки відключень, як і раніше, міститься на сайтах та сторінках обленерго у соцмережах. І хоча в окремі дні, як бачимо, відключень світла взагалі не прогнозується, робити довгострокові прогнози важко.

Адже росіяни все ще не втрачають інтересу до нашої енергосистеми – точніше, до її руйнування. Із початку цього року було вже 12 масованих атак на енергетику, які викликали необхідність застосовувати аварійні графіки відключень. І важко сказати, скільки таких атак ще може статися та які будуть наслідки.

Вікторія Наконечна, Київ

www.ukrinform.ua