Релокація господарств з Дніпропетровської та Сумської областей, а також нестача приміщень для утримання тварин в інших регіонах, може сприяти скороченню поголівʼя великої рогатої худоби (ВРХ).
Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі, передає Укрінформ з посиланням на пресслужбу асоціації.
"За попередніми даними Мінагрополітики, станом на 1 грудня 2024 року в присадибному і промисловому секторі України утримується 2 млн 178,7 тис. голів ВРХ, у тому числі 1 млн 216,7 тис. корів. Порівняно до 1 листопада 2024 року, поголів’я ВРХ в Україні зменшилось на 66,4 тис. голів (-3%), а чисельність корів зменшилась на 16,4 тис. голів (-1%)», – йдеться у повідомленні.
Водночас проти 1 грудня 2023 року поголів’я ВРХ скоротилось на 161,4 тис. голів (-7%), у тому числі корів – на 87,7 тис. голів (-7%).
У промисловому секторі, де утримується 917,3 тис. голів ВРХ, поголівʼя за останній рік скоротилося на 6,4 тис. голів (-1%), а в присадибному секторі, у якому знаходиться 1 млн 261,4 тис. голів ВРХ, скорочення становило 155 тис. голів (-12%).
Щодо чисельності корів, то вона зменшилась на 6,2 тис. голів (-2%) на молочно-товарних фермах, і на 81,6 тис. голів (-10%) у присадибних господарствах.
Експерт зауважує, що скорочення поголів’я ВРХ відбувається в Україні протягом багатьох років через відсутність ефективної державної програми підтримки молочного скотарства, і воно прискорилось після початку повномасштабного вторгнення РФ. У прифронтових регіонах ВРХ гине, а багато фермерів залишили корів на окупованих територіях.
За його словами, зараз існують передумови до релокації господарств з Дніпропетровської та Сумської області в інші регіони України в умовах активізації російських ракетно-бомбових ударів по прикордонним та прифронтовим населеним пунктам. Зокрема, фермери зможуть перевести лише частину поголів’я, а нестача приміщень, придатних для утримання корів, створює передумови для його подальшого скорочення.
За даними АВМ, багато фермерів не інвестують у збільшення поголів’я корів під час війни і відчувають дефіцит обігових коштів. Виробничі витрати фермерів зростають швидше, ніж ціни на готову продукцію через зростання вартості кормів, електроенергії, девальвацію гривні та зниження купівельної спроможності населення.
«Найбільш вразливими до вказаних викликів виявилися господарства населення, де скорочення поголів’я ВРХ відбувається швидшими темпами. Підприємства навпаки виявилися більш стійкими до наслідків війни», – зауважив Кухалейшвілі.
Так, за попередніми даними Мінагрополітики, збільшення чисельності поголів'я ВРХ порівняно з 1 грудня минулого року відбулося на сільгосппідприємствах Миколаївської (+12%), Тернопільської (+10%), Хмельницької (+7%), Івано-Франківської (+5%), Черкаської (+5%) та Київської (+4%) областей.
Як повідомляв Укрінформ, станом на початок 2024 року в Україні налічувалось 1395 підприємств, які вирощують велику рогату худобу, з них 1 309 – утримують корів.
Коментувати