Чому “Оселедець під шубою” так називається: хто придумав салат

Чому "Оселедець під шубою" так називається: хто придумав салат

Чому салат Оселедець під шубою так називається / ua.depositphotos.com

Однією з найпопулярніших святкових (та й не тільки) страв в українців залишається старий-добрий “Оселедець під шубою”. Хто придумав цей салат, звідки з’явилася дивна назва і чому він так полюбився господиням – розповідаємо нижче.

Хто придумав “Шубу” – історія

“Оселедець під шубою” – листковий салат, до якого входить філе солоного оселедця, відварені картопля, морква, буряк, яйця і майонез. Такий вигляд має класика, хоча варіацій салату є безліч, а сам він, починаючи з 1970-х років став прямим конкурентом “Олів’є” на святковому столі. Але якщо з “Олів’є” все більш зрозуміло (він у нас асоціюється з французьким шеф-кухарем Олів’є), то “Оселедець під шубою” – чий салат? Виявляється, схожий готували не тільки в нас.

Сказати точно, скільки років “Оселедцю під шубою”, складно. Оселедцевий листковий салат (овочі + яйця) згадується в XIX столітті у норвежців і німців. Британці свій салат з оселедцем називали “Шведський” – туди, окрім традиційних продуктів, входили пікулі та яблука. У нас наприкінці XIX століття готували “Рибний вінегрет” – у ньому був оселедець, картопля і буряк. Вважається, саме він став прабатьком нинішнього, хоча версій його походження є аж три.

Відео дня

  • Історія 1: бойкот і анафема
  • Згідно з однією з популярних легенд автором салату став Анастас Богомилов – купець. Після Жовтневої революції він вирішив, що ця дешева страва зі змістом буде більш, ніж доречною. Задумка його була проста: символічно об’єднати суспільні класи. Так, оселедець – це був пролетарі, овочі – селяни, буряк – армія (червона), а майонез – буржуа. Богомилова жартома вважають тією людиною, хто вигадав назву “Оселедець під шубою”, адже ШУБА була абревіатурою – “Шовінізму і Занепаду Бойкот і Анафема”.

    Історичного підтвердження ця легенда не має.

  • Історія 2: форель під шубою
  • Багатьох цікавить: чому саме оселедець під “шубою” опинився в салаті? Друга легенда свідчить, що риба в салаті спочатку була фореллю, а страву придумав 1883 року кухар – спеціально для коронації Олександра III. Це був такий собі кулінарний експеримент, який назвали “Коронаційна гатчинська форель під шубою”. Звучало гарно, але двозначно: форель тоді везли з Данії, батьківщини дружини короля, а соус провансаль з анчоусами мав зовсім такий вигляд, як горностаєве оздоблення вбрання імператриці. “Форель під шубою” наказано було змінити, і незабаром замість форелі там з’явився дешевий оселедець.

  • Історія 3: найправдивіша
  • У радянській літературі “Оселедець під шубою” згадують у 1960-1970-х роках. На думку істориків, з’явилася страва завдяки дешевизні та доступності оселедця. Коли у продажу з’явився майонез, господині стали додавати його в той самий рибний вінегрет і отримали новий салат.

    У кулінарній книзі 1971 року в його рецепті традиційні інгредієнти рекомендували викладати шарами, а верхній шар – буряк – посипати тертим білком, який символізував сніг. Назва у салату була – “Оселедець під сніговою шубкою”. Згодом шубка стала шубою і вже не білосніжною. Утім, це жодним чином не вплинуло на смак салату, і він і досі у багатьох залишається одним із найулюбленіших.

    Раніше ми розповідали, що додати в салат “Шуба”, щоб він був ще смачнішим.

    www.unian.ua