Скільки часу потрібно, аби сформувати звичку: дослідження вчених розкрило всі нюанси

Скільки часу потрібно, аби сформувати звичку: дослідження вчених розкрило всі нюанси

Зазвичай шкідливих звичок люди набувають швидше, ніж корисних / фото ua.depositphotos.com

На вулиці вже січень, а це означає, що люди хочуть жити з нового року по-іншому, намагаючись правильно харчуватися, займатися спортом та заощаджувати кошти. Принаймні, такі плани є, проте дуже важко залишатися вмотивованими, аби виконувати всі поставлені цілі, пише IFLScience.

Швидше за все, кращою ідеєю у такому випадку було б взяти ці вчинки та перетворити їх на звички, проте постає питання, як саме це зробити. 

Скільки часу потрібно, щоб сформувати звичку?

Часто можна почути, що для формування звички потрібно близько 21 день, проте, ймовірно, таке твердження є міфом. Зокрема у дослідженні 2010 року вчені виявили, що для того, аби закріпилася нова звичка, може знадобитися до 254 днів. 

Відео дня

Проте це не означає, що вам потрібно понад 8 місяців, аби виробити нову звичку. Насправді середній час виявився набагато меншим – всього 66 днів, саме стільки знадобилося учасникам дослідження, аби досягти “95-відсоткового автоматизму”, а саме: точки, в якій їм потрібно було свідомо виконувати дію лише один раз з 20.

“У середньому на формування нової звички після першого виконання нової дії потрібно 66 днів […], але це може варіюватися від людини до людини і для різних дій. Аналогічно, формування звичок до простих дій (наприклад, випити склянку води) відбувається набагато швидше, ніж до складніших (наприклад, зробити 50 присідань)”, – пояснюють в Лондонському глобальному університеті (UCL).

Також дослідження 2023 року, в якому мільйони учасників повинні були виробити одну з двох звичок – або постійно відвідувати спортзал або регулярно мити руки, показало, що одна з цих цілей є складнішою за іншу і результати підтверджують це.

“Всупереч поширеній думці про “магічне число” днів для вироблення звички, ми [виявили], що зазвичай потрібні місяці, щоб сформувати звичку відвідувати спортзал, але тижні, щоб виробити звичку мити руки в лікарні”, – підкреслили автори.

Як сформувати звичку?

За словами дослідників, існує спосіб, як саме сформувати звичку. 

“Щоб сформувати звичку, потрібно повторювати поведінку в одній і тій же ситуації. Важливо, щоб щось в обстановці, де ви виконуєте поведінку, було постійним, щоб це могло слугувати підказкою для поведінки. Якщо ви обираєте контекстну підказку, наприклад, після обіду, ми не думаємо, що це має значення, якщо ви обідаєте в різний час протягом дня”, – зазначила старший викладач психології в Університеті Суррея Філіппа Лаллі.

Інший ключ до формування звички – це складання плану.

“Існує глибока і ґрунтовна література на цю тему, а також про пов’язану з нею силу цілей, постановку цілей і ментальне моделювання. Докази чітко показують, що складання плану може підвищити ймовірність його виконання”, – йдеться в одній із статей 2015 року на цю тему.

До прикладу, вашою метою є вироблення звички їсти фрукти щодня. Не залишайте це просто так: підіть до магазину та купіть кілька яблук. Після чого покладіть їх у сумку та поставте будильник, аби з’їсти їх у певний час. 

“Розпакування планів щодо того, коли, де і як виконувати свої наміри, може підвищити ймовірність того, що люди доведуть їх до кінця. Частково це пояснюється тим, що складання плану дій долає схильність людей до прокрастинації, коли вони мають намір поводитися корисно, але не забезпечують миттєвого задоволення, а також їхню схильність бути надто оптимістичними щодо часу, який знадобиться для виконання завдання”, – пояснюють у статті. 

Інші наукові дослідження

Раніше повідомлялось, що у розчинній каві можуть бути таргани. За словами лікаря, під час збору врожаю, обробки та подрібнення кавових зерен практично неможливо повністю виключити наявність забруднювальних речовин.

Також дієтологи відповіли, чи можна їсти сиру картоплю. Дієтологи кажуть, що у сирій картоплі справді більше вітаміну С, ніж у вареній. 

www.unian.ua