Треверс назвав три психологічні причини схильності шукати схвалення свого вибору, включно з романтичним, і як це впливає на людину.
Дехто зустрічає партнера й одразу думає: “Так, це він – він”. А інші чекають схвалення від батьків, друзів чи близьких, щоб відчути впевненість у своєму виборі.
Як сказав психолог Марк Треверс, саме ця потреба у схваленні може ускладнити пошук партнера. “Навіть коли ви знаходите підходящу людину, очікування схвалення вашого рішення іншими може змусити вас постійно сумніватися”, – розповів він, додавши, що таке може навіть призвести до розриву потенційно чудових стосунків, пише Forbes.
Треверс назвав три психологічні причини схильності шукати схвалення свого вибору, включно з романтичним, і як це впливає на людину.
Відео дня
1. Ви звикли, що любов дається умовно
Виростаючи в сім’ї, де любов відчувалася умовною, де схвалення потрібно було заслужити, може залишити глибокі емоційні рани. Якщо вас постійно критикували або ви відчували, що мусите відповідати неможливим стандартам, щоб вас прийняли, згодом це може перетворитися на звичку шукати схвалення від інших, чи то в дружбі, чи то на роботі, чи то в коханні.
У стосунках це може проявлятися як страх вибрати “неправильного” партнера, постійні роздуми про те, що думають інші, або відчуття, що ваше щастя залежить від зовнішнього схвалення. Це не тільки ускладнює пошук кохання, а й може призвести до образи, розчарування та емоційного вигорання.
Психолог зазначив, що коли ваша самооцінка ґрунтується на стабільних внутрішніх цінностях, ви стаєте більш стійкими перед обличчям критики або відкидання.
“У той момент, коли ви перестаєте жити заради зовнішнього схвалення, життя стане легшим. Рішення даватимуться менш стресово, а стосунки стануть більш справжніми. Ви починаєте вибирати те, що робить вас щасливими, а не те, що подобається іншим. І це зрушення призведе до глибшого задоволення не тільки в коханні, а й у житті”, – пояснив фахівець.
2. Соціальні порівняння змушують сумніватися у своєму виборі
Постійне порівняння себе з іншими може змусити вас відчувати, що ви не дотягуєте. Замість того щоб зосередитися на глибині та сенсі ваших стосунків, ви можете почати перейматися тим, який вигляд ваша пара має в очах інших.
Психолог зазначив, що культурний і суспільний тиск також може змусити вас засумніватися в тому, що ваші стосунки “досить хороші”.
Замість того щоб турбуватися про те, який вигляд ваші стосунки мають в очах інших, або намагатися вписатися в суспільні шаблони, спробуйте практикувати усвідомленість. Це може призвести до більшого прийняття з боку цього партнера, що, своєю чергою, пов’язано з більшою задоволеністю стосунками для іншого партнера.
Сказати собі: “Я обираю свій вибір” – це ще один спосіб підтвердити, що ваше рішення має значення. “Кохання не пов’язане зі статусом, зовнішністю чи схваленням – воно пов’язане з повагою та довірою”, – зазначив Треверс.
3. Біль від минулих стосунків може спровокувати пошук схвалення
Якщо люди були в нездорових або емоційно образливих стосунках, їхнє почуття власної гідності могло бути підірваним, що робить їх більш залежними від зовнішнього схвалення, щоб почуватися “досить хорошими”.
Психолог акцентував, що невпевненість має властивість приваблювати людей, які її підживлюють. “Це стосується не лише романтичних партнерів – це поширюється на друзів, знайомих і навіть колег. Якщо її не контролювати, ця модель може проникнути у стосунки, які могли б бути здоровими”, – попередив фахівець.
Треверс зазначив, що по суті, те, як ми сприймаємо стосунки, формується тим, як ми бачимо себе. Коли самооцінка низька, є тенденція проєктувати невпевненість на партнера – сумніватися в його любові, ставити під сумнів його наміри та постійно шукати підтвердження.
“Правда в тому, що пошук схвалення – це не те, що будує міцні стосунки, а впевненість у собі. Що більше ми розвиваємо довіру до себе, то більше ми привертаємо таке кохання, яке не потребує постійного підтвердження, але натомість відчувається як безпечне, стабільне і справжнє”, – підсумував фахівець.
Коментувати