Як Сонце сформувало напрямок годинникової стрілки: просте пояснення

Ми сприймаємо рух стрілок годинника як щось цілком очевидне: вони рухаються за знайомим маршрутом — справа наліво в нижній частині циферблата та зліва направо у верхній.

Ілюстративне фото
Як Сонце сформувало напрямок годинникової стрілки: просте пояснення

Ми сприймаємо рух стрілок годинника як щось цілком очевидне: вони рухаються за знайомим маршрутом — справа наліво в нижній частині циферблата та зліва направо у верхній. Але чому саме так, і хто вирішив, що стрілки мають обертатися саме в цьому напрямку, повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на IFL Science.

На це питання є не фізична, а історична відповідь, і вона тісно пов’язана із сонячними годинниками, які з’явилися задовго до механічних пристроїв.

Усе почалося з тіні

Як пише IFL Science, рух стрілок на сучасному годиннику був наслідуванням руху тіні на сонячному годиннику. Такі годинники з’явилися у Північній півкулі, де Сонце під час доби рухається зі сходу на захід, проходячи південною частиною неба.

У сонячному годиннику покажчик (гномон) був спрямований на північ, а тінь від нього змінювала своє положення протягом дня — з заходу на схід, тобто у тому напрямку, який ми сьогодні називаємо “за годинниковою стрілкою”.

Від стародавнього Єгипту до середньовічної Європи

Перші відомі сонячні годинники, за даними істориків, з’явилися в Стародавньому Єгипті щонайменше 3 500 років тому. Хоча існують теорії, що й стародавні споруди на кшталт Стоунхенджа мали функції обчислення часу, саме єгиптяни систематизували використання тіней для вимірювання добового циклу.

Набагато пізніше, близько 725 року н.е., у Китаї з’явився перший механічний годинник. Але справжній прорив у розвитку годинникових механізмів стався в Європі у XIII-XIV століттях — в районах між сучасною Північною Італією та Південною Німеччиною.

Перші механізми ще не мали стрілок, а час позначали звуком дзвонів або обертанням дисків, але вже тоді формувався принцип побудови часових пристроїв, де рух і орієнтація ґрунтувалися на знайомому образі сонячного годинника.

Якби годинник винайшли на півдні…

Оскільки всі перші значущі винаходи в царині вимірювання часу відбувалися в Північній півкулі, саме тамтешній напрям тіні став стандартом для руху годинникової стрілки.

Цікаво, що в Південній півкулі тінь сонячного годинника рухається в протилежному напрямку. Якби саме там уперше з’явилися механічні годинники, ми могли б сьогодні говорити про “рух проти годинникової стрілки” як норму.

Висновок

Отже, відповідь на запитання, чому стрілки годинника обертаються саме в цей бік, полягає не у фізичних законах, а в історичних обставинах: ми просто перейняли напрямок руху тіні на сонячному годиннику, створеному в Північній півкулі. І саме цей напрямок став частиною щоденної культури та світового стандарту часу.

Нагадаємо, золотий годинник – актуальний і статусний аксесуар.