Угода про морське перемир’я не стосується військових кораблів Росії, — МЗС

Міністерство закордонних справ України підтвердило, що угода про припинення вогню між Україною та Росією в Чорному морі стосується лише цивільного судноплавства та портової інфраструктури.

Георгій Тихий
Угода про морське перемир'я не стосується військових кораблів Росії, — МЗС

Міністерство закордонних справ України підтвердило, що угода про припинення вогню між Україною та Росією в Чорному морі стосується лише цивільного судноплавства та портової інфраструктури. Однак ця угода не включає російські військові кораблі, повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на PolitExpert.

Угода щодо цивільного судноплавства та портів

Тихий пояснив, що на зустрічі в Саудівській Аравії Україна та США погодили припинення вогню, яке стосується цивільних суден і портів України. Однак це припинення не стосується військових кораблів Росії.

«Угода передбачає припинення атак на цивільні судна та портову інфраструктуру, але військові кораблі Росії не підпадають під її дію», — уточнив Тихий.

Порушення зобов’язань з боку Росії

Речник МЗС наголосив, що якщо Росія переміщатиме свої військові кораблі за межі східної частини Чорного моря, це буде порушенням угоди про забезпечення вільного судноплавства та загрозою національній безпеці України.

«В такому випадку Україна має повне право на самозахист. Це вже було заявлено раніше, але ми хочемо підкреслити це знову», — додав Тихий.

Деталі угоди про припинення ударів

Тихий також уточнив, що угода про припинення ударів стосується не лише судноплавства, а й всіх українських портів, які розташовані в Чорноморському регіоні. Це включає порти, які знаходяться на річках, що впадають у Чорне море, а не лише порти Одеси.

«Ми будемо спостерігати в наступні дні і тижні, чи дотримуватиметься Росія цього зобов’язання і не буде атакувати портову інфраструктуру», — зауважив речник МЗС.

Переговори в Ер-Ріяді та подальша ситуація

Наприкінці березня 2024 року, в Ер-Ріяді, США провели переговори з представниками України та Росії. Основною темою була безпека судноплавства в Чорному морі, а також запобігання залученню комерційних суден до військових дій.

США повідомили про досягнення угоди з обома сторонами щодо забезпечення безпеки морських шляхів та припинення атак на цивільні об’єкти. Україна підтвердила, що питання захисту портової інфраструктури та судноплавства обговорювалися на цих переговорах.

Водночас Москва заявила, що її участь у угоді про безпеку в Чорному морі стане можливим лише після зняття санкцій з російських виробників і експортерів продовольства.

МЗС України підкреслює важливість виконання угоди та відзначає, що Україна продовжить роботу над забезпеченням національної безпеки, навіть якщо ситуація в Чорному морі може змінюватися.

Нагадаємо, Словаччина погрожує ветувати санкції ЄС проти Росії.