Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісних набувачів землі, який раніше закликали ветувати правозахисники.
Про це повідомляється у картці відповідного законопроєкту (№12089) на сайті Верховної Ради, передає Укрінформ.
"Вітаю всіх притомних людей, які розібралися в нюансах прийнятого закону про захист добросовісного набувача. Закон підписано Президентом. На крок ми стали ближче до цивілізованого світу, де основа – захист приватної власності", – написав у Фейсбуці автор цього законопроєкту, народний депутат Ігор Фріс.
Зокрема, закон пропонує обмежити до десяти років термін повернення в державну чи комунальну власність незаконно відчужених у приватну власність земельних ділянок. Після закінчення цього терміну всі такі ділянки залишаться у приватній власності.
"Держава, територіальна громада, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті, також не може витребувати майно від добросовісного набувача на свою користь, якщо: 1) з моменту реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності першого набувача на нерухоме майно, передане такому набувачеві з державної або комунальної власності у приватну власність, незалежно від виду такого майна, минуло більше десяти років; 2) з дати передачі першому набувачеві з державної або комунальної власності у приватну власність нерухомого майна, щодо якого на момент такої передачі законодавством не була встановлена необхідність державної реєстрації правочину або реєстрації права власності, минуло більше десяти років", – йдеться у документі.
Окрім того, у разі, якщо суд ухвалить рішення повернути ділянку у власність державі чи громаді, то вони будуть зобов’язані компенсувати її приватному власнику ринкову вартість.
Водночас правозахисна організація Transparency International Ukraine закликала Президента ветувати цей закон.
"Він передбачає обмеження можливості для держави або територіальних громад повернути майно, яке протиправно вибуло з їхньої власності, якщо з моменту його продажу добросовісному набувачу (особі, яка не знала про сумнівний бекграунд активу) минуло 10 років. Насамперед таке обмеження фактично легалізує незаконне відчуження у держави або громади майна через шахрайські схеми та зловживання службових осіб. Якщо зміни наберуть чинності, повернути його буде складно навіть через суд", – зазначили правозахисники.
Як повідомлялося, 12 березня Верховна Рада ухвалила закон щодо посилення захисту прав добросовісного набувача в цілому.
Коментувати