Україна рухається до європейського стандарту гарантування вкладів у €100 тисяч

Україна рухається до європейського стандарту гарантування вкладів у €100 тисяч

Ексклюзив Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) планує поступово підвищити суму гарантованого відшкодування до європейського стандарту — 100 тисяч євро.

Про це в інтерв'ю Укрінформу повідомила директорка-розпорядниця ФГВФО Ольга Білай.

"Ми проводимо розрахунки для того, щоб Фонд мав відповідні фінансові спроможності. Кроки до підвищення гарантованої суми мають бути виваженими. Адже будь-які зміни можна впроваджувати лише тоді, коли система буде до них фінансово готова", – наголосила Білай.

Планується також розширення переліку суб'єктів, на яких поширюватимуться гарантії. Зокрема, до системи приєднаються кредитні спілки, які теж залучають вклади від фізичних осіб та кредитують малий і мікробізнес, виконуючи важливу функцію в економіці.

"Звісно, проводячи розрахунки і плануючи перехід до європейських стандартів, ми прораховуємо не тільки нашу спроможність, а й спроможність ринку, вивчаємо, як це на нього впливатиме. Учасники Фонду гарантування – банки, а потім і кредитні спілки, – також мають розуміти, що процес буде поступовим і що для них перехід до кращих стандартів буде безболісним", – додала Білай.

Перехід до європейських стандартів передбачає значні зміни в роботі самого Фонду. За українським законодавством, виплати вкладникам мають розпочинатися упродовж 20 робочих днів після початку ліквідації банку, тоді як європейські норми вимагають скорочення цього терміну до 7 днів. ФГВФО зазвичай починає виплати на 13-15-й день.

"Європейська система більше орієнтована на передбачення та раннє реагування на фінансові труднощі в роботі банків", — пояснила Білай. За її словами, при вчасному реагуванні передати бізнес із проблемного банку до "здорового" можна "буквально за вихідні".

У майбутньому планується досягти стандарту, коли вкладник навіть не помічатиме змін в обслуговуванні — він "автоматично" переходитиме до надійного банку, який забезпечуватиме повне виконання умов договору.

Білай також повідомила про законопроєкт, який розглядатимуть у парламенті. Документ має вдосконалити інструменти виведення банків з ринку, такі як перехідний банк чи продаж банку в цілому. Це дозволить ФГВФО ефективніше врегульовувати ситуації з неплатоспроможними банками, щоб вкладники та кредитори були краще захищені й швидше отримували доступ до своїх коштів.

Як повідомляв Укрінформ, минулого року загальні надходження до банків, що перебувають у процесі ліквідації, становили 3,8 млрд грн, з яких 40% надійшли від продажу майна на аукціонах Prozorro.Продажі.

www.ukrinform.ua