В Україні з початку квітня середні роздрібні ціни на нефасовані курячі яйця категорії С1 знизилися з 57,90 грн до 52,10–52,70 грн за десяток, тож пікові періоди зростання вартості вже пройдено.
Таку інформацію Укрінформу надали експерти асоціації "Союз птахівників України".
В асоціації пояснили, що ціни з птахопідприємств не завжди синхронно змінюються із цінами на полицях магазинів – зазвичай розрив у вартості триває близько 7-10 днів. Тож дана аналітика базується на пропозиції саме нефасованої продукції, яка більш об’єктивно відображає цінові тренди на ринку.
“За нашою інформацією, з початку квітня ціни на нефасовані яйця категорії С1 зменшились з 57,90 грн до 52,10-52,70 грн/десяток. На сьогодні є акційні пропозиції на яйця від різних торговельних мереж з ціною 47,90 грн для стимулювання продажів інших продуктів до великодніх свят”, – йдеться у повідомленні.
Загальне зниження вартості оцінюється в середньому на 10%, а з урахуванням окремих акційних пропозицій у торговельних мережах – близько 17%.
Якщо ж проаналізувати ціни у столичних супермаркетах, то вартість десятка нефасованих яєць категорії С1 коливається: у "Форі" — 53 грн, у "Сільпо" — 49,90 грн, у "Novus" — 47,90 грн, в "Auchan" — 53 грн.
Експерти пояснюють, що напередодні Великодня традиційно зростає попит на яйця, що, своєю чергою, стимулює й збільшення пропозиції з боку виробників. Це створює баланс на ринку та сприяє зниженню цін.
Попри зростання експорту яєць у першому кварталі 2025 року вдвічі порівняно із січнем-березнем торік, дефіциту на внутрішньому ринку не зафіксовано. Це пов’язують зі зменшенням кількості населення та його купівельної спроможності, тож попит на яйця знижується.
При цьому, в І кварталі 2025 року виробництво яєць в промисловому секторі залишається на рівні минулого року. За даними асоціації, у березні було вироблено 516 млн штук яєць, при цьому в лютому – 460 млн штук, а в січні – 501 млн.
За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, загальне виробництво у березні поточного року становило 962 млн штук, що суттєво більше, ніж у січні (784 млн) та лютому (787 млн).
У "Союзі птахівників України" зауважують, що прогнозування подальшої динаміки цін на ринку курячих яєць залишається складним, оскільки щотижнево спостерігається зростання вартості зернових та інших складових. Значну роль також відіграє попит з боку споживачів, який може досить динамічно змінюватися.
У перспективі ціноутворення залежатиме як від ринкових факторів, так і від вартості складових виробництва. Проте наразі галузь демонструє стабілізацію.
“Пікові періоди подорожчання вже пройдено, надалі з потеплінням буде збільшуватись пропозиція яєць від домогосподарств, що сприятиме підвищенню пропозиції на ринку і відповідно до зниження цін реалізації промислових виробників”, – підсумували в асоціації.
Як повідомлялось, у березні 2025 року споживчі ціни в Україні зросли на 1,5%; при цьому інфляція у річному вимірі прискорилася до 14,6%.
Коментувати