Кабмін планує зібрати 50 млрд гривень через нові податки і цифровий контроль

Кабмін готує нові податки та цифровий контроль, щоб зібрати 50 млрд гривень у 2025 році.

Ілюстративне фото
Кабмін планує зібрати 50 млрд гривень через нові податки і цифровий контроль

Кабінет міністрів України підготував низку фіскальних новацій у проєкті Бюджетної декларації. Зокрема йдеться про запровадження нових податків і заходів для покращення податкового контролю, що дозволить у 2025 році отримати до державного бюджету майже 50 мільярдів гривень додаткових надходжень, повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на постанову від 27 червня 2025 року № 774.

Контроль за доходами через онлайн-платформи

Згідно з урядовим документом від 27 червня 2025 року №774, одним з основних джерел поповнення бюджету стане фіскалізація доходів, отриманих через цифрові сервіси та платформи. Для цього Державна податкова служба отримає розширений доступ до банківської інформації платників та зобов’яже операторів цифрових платформ звітувати про прибутки фізичних осіб, які не є зареєстрованими підприємцями.

Також планується впровадження окремого порядку оподаткування саме для фізичних осіб, які здійснюють продажі через інтернет. Очікується, що такий крок дозволить суттєво розширити податкову базу та забезпечити рівні правила для всіх учасників ринку.

Акциз на солодке повертається

Ще одна ініціатива — акцизний податок на солодкі газовані напої. Ідею, яку торік тимчасово відклали, знову включено до фіскальних планів. Мова йде про оподаткування напоїв з додаванням цукру, ароматизаторів чи підсолоджувачів.

У попередній редакції йшлося про ставку 0,1 євро за літр. У Бюджетній декларації зазначено, що вже у 2026 році акциз надасть бюджету 48,5 млрд гривень, а у 2027–2028 роках — по 26 млрд щороку.

Пріоритет — безпека та оборона

Зазначається, що нові податкові інструменти необхідні для скорочення дефіциту бюджету й забезпечення безперебійного фінансування сектора оборони та безпеки в умовах війни з Росією.

Ключовими напрямами є:

  • збільшення зборів з фізосіб, які продають товари в інтернеті
  • вдосконалення механізмів стягнення податкових боргів
  • повернення до оподаткування шкідливих товарів

Зобов’язання перед МВФ

Уряд також підтвердив свої наміри в межах меморандуму з МВФ: до кінця 2025 року має бути ухвалено закон про запровадження 5% податку на доходи онлайн-продавців. Так званий «податок на OLX» стане ще одним інструментом наповнення бюджету.

Раніше ми писали про те, що кабмін схвалив передачу ділянки «Олеська» Укрнафті.