Нелегальний бізнес в Україні: що змінить новий генеральний прокурор Руслан Кравченко

Генеральний прокурор Руслан Кравченко визначив пріоритети для боротьби з нелегальним бізнесом в Україні. Пріоритети включають посилення контролю за тіньовою економікою.

Руслан Кравченко
Нелегальний бізнес в Україні: що змінить новий генеральний прокурор Руслан Кравченко

Призначений нещодавно генеральний прокурор України Руслан Кравченко пообіцяв посилити боротьбу з нелегальним бізнесом, зокрема з контрабандою товарів на основних ринках країни, повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на офіційний сайт Американської торговельної палати в Україні.

Посилена співпраця з доброчесним бізнесом

Насамперед Кравченко наголосив на готовності активно співпрацювати з доброчесним бізнесом для розробки та впровадження ефективних заходів щодо припинення нелегальної діяльності. У ході круглого столу новий генпрокурор разом з керівниками провідних контролюючих органів і народними депутатами вислухав основні пропозиції бізнесу щодо боротьби з тіньовою економікою.

Тіньова економіка та її вплив

Представники бізнесу зазначили, що на ринку роздрібної торгівлі та електронної комерції спостерігається спотворення конкуренції, а також втрати для державного бюджету через масові поставки товарів з-за кордону. У 2024 році Україна отримала 75 млн відправлень товарів, а через відсутність імпортного ПДВ на більшість поставок, бюджет країни втратив близько 19 млрд гривень.

У сфері громадського харчування та тютюнової галузі проблеми також чималі. За даними Kantar Україна, у 2025 році обсяги нелегальної тютюнової продукції в Україні сягнули 16,2%, що призвело до бюджетних втрат понад 25 млрд грн.

Проблеми на інших ринках

Водночас на алкогольному ринку спостерігається демпінг цін з боку нелегальних виробників, а бізнес пропонує відновити щорічний перегляд мінімальних цін на алкоголь, що дозволить додати понад 2 млрд грн до державного бюджету.

На ринку побутової техніки “тіньовики” фокусуються на дорогих, але компактних товарах, таких як смартфони, ноутбуки і навушники. Частка нелегальної продукції на цьому ринку доходила до 80%, що призвело до несплати податків і бюджетних втрат у розмірі 10 млрд грн у 2025 році.

Інтернет і зміни в оподаткуванні

У сфері інтернет-послуг відбувається поступовий перехід до загальної системи оподаткування. У І кварталі 2025 року обсяг сплачених податків у галузі зріс у півтора рази (до 1,2 млрд грн).

Крім того, на круглому столі були присутні народні депутати, представники Євросоюзу, керівники податкових і митних служб, Національного банку України та інших органів. Заплановано ще одне спілкування нового генпрокурора з українськими компаніями 4 липня.

Раніше ми писали про те, хто такий Руслан Кравченко.