Єврокомісар підкреслив, що їхня пропозиція вигідна обом сторонам, і в цьому її цінність.
Міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне
У понеділок Євросоюз запропонував Україні власну угоду про “критичні матеріали”. Пропозицію привіз єврокомісар з індустріальної стратегії Стефан Сежурне, пише Politico. Він у коментарі журналістам сказав, що в драфті пропозиції йдеться про 21 матеріал, який має Україна і якого потребує Європа.
Пропозиція про корисні копалини від Брюсселя надійшла на фінальному етапі домовленостей між Києвом і Вашингтоном. Раніше Україна відкинула підписання пропозиції американців через відсутність гарантій безпек та невигідні для себе умови.
“21 з 30 критичних матеріалів, які потрібні Європи, може забезпечувати Україна у взаємовигідному партнерстві”, – сказав Сежурне, який приїхав до Києва в складі делегації Єврокомісії до третьої річниці повномасштабної війни.
Європейська пропозиція надійшла після того, як Україні довелося відкинути два проєкти угоди з американцями. Президент Володимир Зеленський пояснив, що США за три роки війни допомогли Україні на $100 млрд, а в угоді вимагають 500 млрд. Він сказав, що в документі прописали зобов’язання віддати американцям по два долари за кожен один, наданий Україні. Президент заявив, що не підписуватиме документ, за який потім будуть розплачуватися 10 поколінь українців.
Попри це, перемовини між американською і українською сторонами стосовно угоди не припинилися. Учора президент США Дональд Трамп сказав, що дискусії про договір просуваються, і що Зеленський може приїхати до Вашингтона як тільки підпишуть угоду. Раніше український президент наголошував, що йому важливо зустрітися з Трампом до того, як зустрінеться Путін.
Угода з США про рідкісноземельні елементи
- Американські пропозиції стосовно доступу США до рідкісноземельних матеріалів України до Києва привіз міністр фінансів Скотт Бессент. Документ українська сторона не підписала, натомість взяла його для вивчення. Драфт з українськими напрацюваннями американській стороні передали вчора.
- Дональд Трамп говорив, що хоче укласти з Україною угоду стосовно доступу до рідкісноземельних елементів. Це має бути компенсацією за допомогу, надану американцями.
- Канцлер Німеччини Олаф Шольц звинуватив Трампа в егоїзмі і наголосив, що “ці ресурси країни нам слід би використати для фінансування всього того, що знадобиться після війни”.
- За даними української приватної інвесткомпанії Horizon Capital, Україна має родовища 20 найважливіших мінералів, таких як кобальт і графіт, їх запаси оцінюються в 11,5 трлн доларів. Зокрема, у нашій державі є близько третини розвіданих запасів літію в Європі – це основний матеріал для акумуляторних батарей, а, отже, він може бути цікавим для бізнесу Ілона Маска з виробництва електромобілів.
- 4 лютого Зеленський заявив, що Україна готова до співпраці з партнерами у питанні їхніх інвестицій у корисні копалини, і додав, що це питання обговорював із Трампом у вересні 2024-го.
- Також Володимир Зеленський заявив, що хоче, аби Україна постачала США рідкісноземельні метали та інші мінерали в обмін на фінансову підтримку у війні.
Коментувати