Прокурорка Джессіка Абер подала у відставку у січні, одразу після зміни влади у Вашингтоні. Вона регулярно була присутньою на брифінгах топпосадовців мін’юсту США щодо розслідування російських воєнних злочинів в Україні і особисто відповідала за одне з резонансних проваджень.
Джессіка Абер
Колишню прокурорку Східного округу штату Вірджинія Джессіку Абер знайшли мертвою у її помешканні ще у суботу, 22 березня. Однак новина про цю смерть почала ширитися у медіа лише наступного дня. Чимало видань у Європі підхопили цю новину лише у понеділок, а у соцмережах з’явилась хвиля повідомлень з хештегом #jessicaaber, пише DW.
Як зазначає видання, чимало користувачів висловлюють збентеження тим фактом, що смерть Абер збіглася в часі з потеплінням у відносинах між Вашингтоном і Москвою. Як один з проявів цього потепління називають не лише, наприклад, спільні голосування в ООН за резолюції, які стосуються України, але й риторику команди Трампа щодо санкцій і побоювання, які висловлюються у ЗМІ, що новий президент США зупинить фінансування програми, яка допомагала повертати з Росії викрадених українських дітей.
Держдеп спростував видалення інформації про депортованих українських дітей
Джессіка Абер до приходу до влади Дональда Трампа входила у команду фахівців міністерства юстиції США, яка розслідувала воєнні злочини Росії в Україні. Крім того, Абер вела низку проваджень щодо кіберзлочинності і відмивання грошей росіянами.
Прокурорка подала у відставку у січні, одразу після зміни влади у Вашингтоні. Чимало з тих, хто поширює у соцмережах повідомлення про її смерть, акцентують саме на її ролі у розслідуванні злочинів росіян.
Джессіка Абер регулярно була присутньою на брифінгах топпосадовців мін’юсту США щодо розслідування російських воєнних злочинів в Україні і особисто відповідала за одне з резонансних проваджень.
У грудні 2023 року мін’юст передав до суду обвинувальний акт щодо чотирьох росіян, яких підозрюють у викраденні на окупованій Херсонщині громадянина США і катуванні його протягом 10 днів. Досі це провадження залишається єдиним випадком переслідування росіян у США за військові злочини в Україні, хоча й вироку у ньому немає, оскільки обвинувачені перебувають поза досяжністю системи американського правосуддя.
ЗМІ: США офіційно повідомили Євроюст про вихід з групи, яка розслідує агресію Росії проти України
“Ми пишаємося тим, що ми можемо бути на передовій зусиль Департаменту юстиції, аби притягнути до відповідальності тих, хто вчинив воєнні злочини в Україні, і ми будемо продовжувати переслідувати їх”, – зазначила Абер, представляючи на брифінгу обвинувальний акт.
Одна з останніх гучних справ федерального рівня, які розслідувала Джессіка Абер, стосувалася російської кіберзлочинності і відмивання грошей на загальну суму близько мільярда доларів. Йдеться про одну з наймасштабніших нелегальних бірж з обміну криптовалют.
За даними слідства, біржа, створена двома громадянами Росії, відігравала суттєву роль в обходженні санкцій проти фізичних і юридичних осіб, запроваджених через агресію Росії проти України.
Інші гучні справи, які розслідувалися під керівництвом Абер, стосувалася порушення держтаємниці одним з посадовців Центрального бюро розслідувань, а також незаконної передачі американських технологій підсанкційним російським компаніям, зокрема, пов’язаним з ФСБ і топпосадовцями у Кремлі.
“Ми не можемо дозволити передати критичні системи і технології тим, хто може застосувати їх проти Америки і наших глобальних партнерів”, – заявила Абер у листопаді 2024 року, коментуючи передачу до суду останньої з гучних справ з “російським корінням”.
Правоохоронці обіцяють оприлюднити висновки судмедекспертів щодо обставин смерті Джессіки Абер, щойно вони з’являться. Водночас у понеділок, 24 березня, у пресі з’явилися перші повідомлення з посиланням на “джерела у правоохоронних органах” щодо причини смерті експрокурорки. Зокрема, видання ABC News з посиланням на поінформованих співрозмовників у мін’юсті повідомило, що смерть була природною і стала наслідком тяжкої хвороби.
Коментувати