Переговори щодо врегулювання конфлікту між Росією та Україною, які мали відбутися у Лондоні 23 квітня 2025 року на рівні міністрів закордонних справ п’яти країн, несподівано перенесли. Зустріч мала стати продовженням перемовин у Парижі та включати представників Великої Британії, Франції, Німеччини, США та України. Повідомляє сайт Kirovograd з посиланням на РБК-Україна.
Американське видання Axios та британське The Telegraph повідомили про існування пропозиції США, яка передбачає визнання Криму частиною Російської Федерації, відмову України від вступу до НАТО, а також фактичне збереження контролю Росії над значною частиною окупованих територій. Окремі пункти також включають скасування санкцій проти РФ та передачу Запорізької АЕС під управління США.
На фоні витоку інформації про цю ініціативу, делегації знизили рівень представництва. Держсекретар США Марко Рубіо скасував візит до Лондона. Як заявила речниця Держдепартаменту Теммі Брюс, це сталося через «логістичні труднощі», проте джерела CNN пов’язали це з реакцією України на пропозицію про Крим.
Український президент Володимир Зеленський 22 квітня підтвердив незмінність позиції щодо статусу Криму, заявивши, що Київ не визнає окупацію юридично, і назвав спекулятивними розмови про ЗАЕС та відмову від НАТО. Він наголосив на необхідності безумовного припинення вогню як першого кроку до миру.
Міністерство закордонних справ Великої Британії підтвердило, що переговори на найвищому рівні перенесені. Натомість заплановані консультації у кулуарному форматі за участі представників п’яти країн.
Українську делегацію представляють керівник Офісу президента Андрій Єрмак, міністр оборони Рустем Умєров та заступник міністра закордонних справ Андрій Сибіга. Відомо, що Єрмак планує зустрічі з представниками США та Європи. За його словами, основна мета — досягнення повного припинення вогню.
Що пропонують США у “мирному” плані?
ЗМІ повідомляють, що серед пунктів американського плану, окрім визнання Криму російським, також йдеться про зняття санкцій, економічну співпрацю з Росією, гарантії безпеки Україні за участі європейських держав, а також повернення Україні невеликих територій у Харківській та Херсонській областях.
Джерела у ЄС повідомили, що європейські дипломати скептично налаштовані щодо перспектив подібного плану. За їх словами, шанси на прорив у перемовинах «залишаються мізерними». Водночас, французькі та британські посадовці розглядають сценарій «де-факто» визнання нинішньої лінії фронту в обмін на безпекові гарантії.
Офіційно США не підтвердили запропонований план. Проте віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що у разі відсутності конструктивної відповіді Вашингтон може вийти з процесу посередництва.
Раніше ми вже повідомляли про американський план миру, який передбачає передачу частини територій під контроль РФ і фактичне “заморожування” війни.
Коментувати