4 травня в Румунії відбувається перший тур президентських виборів. Це вже друга спроба обрати главу держави за останні пів року після скасування результатів попереднього голосування через скандал із російським втручанням. Конституційний суд анулював результати виборів 24 листопада, де неочікувану перемогу здобув проросійський радикал Келін Джорджеску. Повідомляє сайт Kirovograd з посиланням на РБК-Україна.
Причиною скасування стали висновки спецслужб, які зафіксували незаконну агітацію, маніпуляції в TikTok, а також гібридні атаки з боку РФ. Джорджеску після цього був заарештований і виключений із перегонів. Його позицію в політичному просторі зайняв інший ультраправий лідер — Джордже Сіміон, голова партії AUR.
Хто балотується в президенти
Згідно з опитуваннями EuropeElects, Сіміон зараз лідирує із 29% підтримки. Його риторика включає націоналізм, євроскептицизм, прихильність до Володимира Путіна, а також територіальні претензії до України — зокрема на Чернівці та Бессарабію. Він виступає за об’єднання з Молдовою та відкрито критикує європейські політичні сили в Румунії. Його вже оголошено персоною нон-ґрата в Україні та Молдові.
Другу позицію у виборчих перегонах із 22% ділять Крін Антонеску та Нікушор Дан. Антонеску представляє парламентську коаліцію, дотримується ліберальних і проєвропейських поглядів, підтримує Україну, але має низький рівень підтримки через антирейтинг влади. Дан — мер Бухареста, який балотується як незалежний кандидат. Його імідж борця з корупцією додає йому підтримки, однак він має обмежений вплив у провінції та не спирається на політичну партію.
Інші кандидати, такі як Віктор Понта (12%) та Елена Ласконі (7%), не мають шансів на вихід у другий тур, однак їхній електорат може вплинути на результат фінального голосування.
Соціологічні моделювання агентства MKO свідчать, що в другому турі Сіміон програє як Антонеску, так і Дану. Проте ситуація залишається напруженою через потенційно низьку явку серед проєвропейських виборців. За Сіміона готові голосувати мотивовані радикальні виборці, тоді як інші кандидати стикаються з апатією частини електорату.
Ключовим фактором також залишається питання безпеки виборчого процесу. Незрозуміло, наскільки ефективно румунські служби зможуть запобігти повторному впливу з боку Росії, який уже суттєво змінив хід кампанії у 2024 році.
Раніше ми вже повідомляли про те, як румунські вибори можуть вплинути на Україну.
Коментувати