Європейський Союз розробив механізм, який дозволить надати Україні фінансову підтримку на суму близько 90 мільярдів євро навіть у разі подальшого блокування рішення з боку Угорщини та Словаччини.
Про це повідомляє Kirovograd посилаючись на Politico з посиланням на джерела серед європейських дипломатів.
За їхніми словами, питання фінансування України стане одним із ключових під час майбутнього саміту лідерів ЄС у Брюсселі. Там очікується спроба переконати прем’єр-міністра Угорщини Віктор Орбан та главу уряду Словаччини Роберт Фіцо підтримати рішення про виділення кредиту для Києва.
Кредит у 90 млрд євро для України
Йдеться про масштабну фінансову програму, яка передбачає надання Україні позики обсягом 90 мільярдів євро. За оцінками європейських інституцій, ці кошти мають покрити приблизно дві третини фінансових потреб держави у 2026–2027 роках.
Програма спрямована на підтримку бюджету країни та забезпечення стабільного фінансування під час війни з Росією.
План на випадок блокування допомоги
Якщо Будапешт і Братислава не погодяться на затвердження пакета допомоги, група північних та балтійських країн підготувала альтернативний варіант.
Він передбачає надання Україні двосторонніх позик на суму приблизно 30 мільярдів євро. Такі кредити можуть бути виділені напряму окремими державами, без процедури одностайного схвалення в Європейському Союзі.
Мета цього плану — забезпечити Києву фінансову підтримку щонайменше на першу половину року, поки триватимуть переговори щодо основного пакета допомоги.
Позиція Нідерландів щодо фінансування
Окрему ініціативу оголосив міністр фінансів Нідерландів Елко Хайнен. За його словами, уряд країни готовий надавати Україні двосторонню фінансову допомогу.
Йдеться про близько 3,5 мільярда євро щороку до 2029 року. Кошти можуть бути спрямовані на підтримку економічної стабільності та фінансування державних витрат.
Чому виникла суперечка навколо допомоги
Пакет фінансової підтримки був погоджений на рівні Європейської Ради ще 18 грудня 2025 року під час зустрічі лідерів у Брюсселі. Пізніше, 14 січня 2026 року, його офіційно представила Європейська комісія.
Однак уряд Угорщини на чолі з Орбаном відмовляється підтримати рішення. Однією з умов Будапешта є відновлення постачання російської сировини через нафтопровід «Дружба».
Схожу позицію озвучив і прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Він заявив, що Братислава може накласти вето на пакет допомоги, якщо міжнародні інспектори не отримають можливість оглянути пошкоджену ділянку нафтопроводу «Дружба».
Нагадаємо, що Угорщина утримує кошти «Ощадбанку» до відновлення роботи «Дружби»
