Пошкодження інфраструктури в результаті російських обстрілів значно ускладнило можливості газовидобувних компаній відповідати стандартам якості газу. У цих умовах необхідно знайти компроміс між вимогами до фізико-хімічних характеристик палива та штрафами за їх порушення, повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на виконавчого директора Асоціації газовидобувних компаній України Артема Петренка.
Норми якості газу були встановлені ще до війни
Згідно з Петренком, поточні норми якості газу були затверджені ще в 2015–2016 роках, коли Україна укладала контракти з Росією, зокрема з «Газпромом». Ці стандарти були адаптовані до вимог російського газу, який транспортувався в Європу.
“Відповідно до тодішніх умов, нормативи базувались на газі, що транспортувався до Європи через Росію. Це були загальні показники для російського газу”, — зазначив експерт.
Вплив атак на інфраструктуру
Через неодноразові обстріли російськими військами газовидобувна інфраструктура зазнала серйозних пошкоджень. Це призвело до того, що багато компаній втратили можливість дотримуватись встановлених норм якості газу.
“Компанії інвестували десятки мільйонів доларів у розвиток інфраструктури, аби забезпечити відповідність стандартам. Але через російські атаки вони фактично втратили можливість виконувати ці вимоги”, — підкреслив Петренко.
Заклики до перегляду вимог
Асоціація газовидобувних компаній звернулась до НКРЕКП та Міністерства енергетики з пропозицією переглянути вимоги до якості газу на період відновлення. В умовах війни експерти вважають недоцільним накладати штрафи на компанії, які не можуть забезпечити відповідність стандартам через зовнішні обставини.
“Ми звернулися до регуляторів з проханням дозволити компаніям працювати без штрафів за якість газу в таких форс-мажорних умовах. Це дозволить направити необхідні кошти на відновлення пошкодженої інфраструктури, замість того щоб витрачати їх на сплату штрафів”, — зазначив він.
Штрафи ускладнюють відновлення
Володимир Омельченко, директор енергетичних програм “Центру Разумкова”, також підкреслив, що існуючі штрафи за невідповідність якості газу лише погіршують фінансову ситуацію газовидобувних компаній, що вже постраждали від російських обстрілів. Ці санкції затримують процес відновлення, що є критичним для забезпечення енергетичної стабільності країни.
Висновок
У зв’язку з усіма обставинами, експерти закликають до пошуку компромісних рішень для збереження і підтримки газовидобувної галузі України, що забезпечить країну необхідними ресурсами під час відновлення після війни.
Нагадаємо, податкова анонсувала нові штрафи за порушення звітності.
Коментувати