Повернення українських громадян з-за кордону залежить від соціально-економічного профілю біженців та рівня доходів в Україні. За даними опитування Info Sapiens для Центру економічних стратегій, на початку 2025 року серед українців, які перебувають за кордоном, 56% становлять працевлаштовані та підприємці, 16% — студенти, 18% — безробітні (включаючи тих, хто не шукає роботу), 10% — непрацездатні особи та пенсіонери. Про це повідомляє сайт Кirovograd.net ссилаючись на РБК-Україна
Економіст Борис Гайдуцький вважає, що у разі завершення бойових дій і настання миру на батьківщину зможуть повернутися близько 30% громадян. Основу цієї групи, за його словами, становитимуть пенсіонери, безробітні, а також незначна частина представників інших категорій.
Фахівець підкреслив, що відсутність економічних стимулів є ключовою перепоною для масового повернення. Поточні доходи в Україні суттєво поступаються заробіткам у країнах, де перебувають українці. Згідно з оцінками, мігрант готовий повернутися додому, якщо рівень оплати праці в Україні буде удвічі нижчим, ніж за кордоном. Це пов’язано з тим, що на батьківщині не потрібно витрачатися на оренду житла.
Однак на сьогоднішній день українські зарплати залишаються в чотири рази нижчими, ніж у Польщі, і в 7–8 разів нижчими — порівняно з Німеччиною. Таким чином, для повернення громадянина з Польщі необхідно подвоїти оплату його праці, а з Німеччини — збільшити її у чотири рази.
Гайдуцький також зазначив, що в умовах обмежених можливостей українського бізнесу такі фінансові навантаження для роботодавців є надмірними. З цієї причини навіть уряди європейських країн не розробляють масштабних програм з повернення власних трудових мігрантів, оскільки це вимагає надто великих ресурсів.
Нагадаємо, що раніше ми вже писали про те, які заходи вживає уряд, щоб заохотити наших громадян повернутися додому.
Коментувати