Українські споживачі платять близько половини ринкової вартості за електроенергію та газ, зазначає Міжнародний валютний фонд у новій програмі розширеного фінансування (EFF). Повне впровадження ринкового ціноутворення можливе лише після завершення війни. Повідомляє сайт Kirovograd, з посиланням на програму розширеного фінансування EFF для України, яку МВФ оприлюднив після восьмого перегляду.
Ціна на газ в половину нижчі від ринкового рівня
У документі після восьмого перегляду програми МВФ підкреслює, що тарифи для домогосподарств на газ і електроенергію наразі складають приблизно 50% ринкових цін. Зокрема, ціни на електроенергію для населення покривають половину вартості, яка діє для малого бізнесу у Києві, а тарифи на газ залишаються на рівні близько 50% ринкових.
Українська влада планує протягом півроку після скасування воєнного стану затвердити дорожню карту для поступового лібералізування ринків газу та електроенергії. Цей план передбачає реформування тарифної політики в поствоєнний період.
Дорожня карта є складовою Плану співпраці між ЄС і Україною і охоплюватиме реформи спецобов’язків (ПСО), заходи з поетапного підвищення тарифів та зміни методології їх формування, механізми вирішення проблеми заборгованостей і комплексну систему підтримки вразливих верств населення.
Створення фінансово стійкого енергетичного сектору в Україні
МВФ наголошує на необхідності створення фінансово стійкого енергетичного сектору після війни. Для цього планується скорочення квазіфіскальних витрат, впровадження нової методики тарифоутворення з урахуванням соціальних аспектів і перехід до тарифів, що відображають реальну собівартість.
За оцінками фонду, перегляд тарифів допоможе відновити прибутковість енергетичних компаній, зменшити їхню заборгованість, підвищити конкуренцію на ринках та стимулювати енергоефективність серед споживачів.
Водночас МВФ звертає увагу на необхідність захисту найбільш вразливих домогосподарств від зростання тарифів через вдосконалення системи житлових субсидій для підвищення її ефективності та цільовості.
У звіті також зазначається, що через невідповідність тарифів ринковим цінам теплокомуненерго накопичили понад 100 млрд грн боргів перед Нафтогазом. Незважаючи на зростання цін на електроенергію, мораторій на підвищення тарифів на воду і тепло досі діє.
Попри часті масовані атаки РФ, енергетичний сектор України зберігає стійкість завдяки активним ремонтам, запуску нових потужностей і збільшенню імпорту електроенергії. Міжнародна підтримка відіграє у цьому ключову роль.
Коментувати