Шенген змінює правила: як оновлення вплинуть на українських мандрівників

ЄС запускає цифрову систему Entry/Exit для контролю кордонів. Що зміниться для українців під час поїздок до країн Шенгенської зони?

ЄС запускає цифрову систему Entry/Exit для контролю кордонів. Що зміниться для українців під час поїздок до країн Шенгенської зони?
ЄС запускає цифрову систему Entry/Exit для контролю кордонів. Що зміниться для українців під час поїздок до країн Шенгенської зони?

Європейський Союз ухвалив нове законодавство щодо запуску цифрової системи контролю кордону Entry/Exit (EES), яка вплине і на громадян України. Нові правила передбачають поступове впровадження технологій фіксації в’їзду та виїзду третіх громадян протягом шести місяців. Повідомляє сайт Kirovograd з посиланням на Раду ЄС.

Як повідомляє пресслужба Ради ЄС, система EES реєструватиме факти перетину кордону, зберігатиме паспортні дані, біометричні відбитки пальців і фотографії осіб, які прибувають до ЄС на короткостроковий період.

За словами міністра імміграції та інтеграції Данії Кааре Дюбвада Бека, нова система посилить зовнішній контроль та ефективність перевірки документів. Система надасть прикордонникам і правоохоронцям доступ до інформації, що дозволить швидше ідентифікувати особу та перевіряти дотримання термінів перебування.

Завдяки EES зменшиться кількість випадків зловживань із персональними даними та незаконного перебування у Шенгенській зоні. Нова структура контролю має забезпечити чіткість і надійність у роботі з подорожуючими з країн, що не входять до ЄС.

Документ дозволяє країнам-членам впроваджувати EES поетапно — протягом 180 днів. Частина держав може почати використання системи одразу в повному обсязі, інші — в кілька етапів. До завершення цього перехідного періоду дозволяється використання традиційних штампів у паспортах.

У разі надмірного навантаження на прикордонні пункти пропуску країни отримують можливість часткового або повного тимчасового призупинення роботи системи EES.

Початковий план щодо запуску EES був затверджений ще у 2017 році. За ним усі держави ЄС мали одночасно перейти на новий формат. Однак для уникнення перевантажень Єврокомісія переглянула підхід і дозволила запуск у кілька етапів.

Запуск системи Entry/Exit відбудеться після офіційного рішення Європейської комісії щодо точної дати. Наразі країни готуються до її повноцінного функціонування.

Європарламент 8 липня 2025 року остаточно ухвалив законодавчі зміни щодо запровадження системи. До Шенгенської зони на сьогодні входить 29 країн, між якими відсутній внутрішній прикордонний контроль. Кіпр планує завершити технічну підготовку до приєднання до Шенгену до кінця 2025 року.