Комісія при президенті України розглядає питання щодо можливого позбавлення мера Одеси Геннадія Труханова українського громадянства. Причиною стала інформація про нібито наявність у нього російського паспорта. Сам Труханов називає це звинувачення неправдивим і політично мотивованим. Повідомляє сайт Kirovograd з посиланням на «Думська».
За що хочуть позбавити громадянства Геннадія Труханова
13 жовтня комісія при президентові мала розглянути питання щодо позбавлення мера Одеси громадянства. Джерела «Думської» повідомили, що рішення вже узгоджене, а президент Володимир Зеленський має підписати відповідний указ. Якщо документ буде затверджено, міський голова втратить посаду відповідно до статті 79 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні».
Виконувати обов’язки мера тимчасово має секретар міськради Ігор Коваль. Сам він заявив, що не коментуватиме ситуацію, поки немає офіційного рішення.
Водночас джерело «Зеркала недели» зазначило, що станом на другу половину дня комісія формально не ухвалювала рішення. «Не виключено, що ввечері щось зміниться, але зараз офіційно нічого немає», — повідомив співрозмовник видання.
Реакція мера Одеси та його пояснення
Сам Геннадій Труханов відреагував на інформаційний резонанс у своєму Telegram. Він наголосив, що всі звинувачення у наявності російського громадянства є безпідставними. За його словами, його неодноразово перевіряли компетентні органи України, і жоден не підтвердив наявності паспорта РФ.
Мер також заявив, що поширені в інтернеті копії російських документів є підробленими. Один із таких «паспортів», за його словами, був створений у квітні 2025 року невідомим адвокатом і нібито виданий у грудні 2015-го, коли сам Труханов перебував в Одесі. Він оприлюднив фотографію цього документа та підтвердив, що того дня проводив офіційне засідання міської ради.


«Це провокація. Прошу компетентні органи провести правову перевірку і встановити істину», — заявив Труханов.
Політичні наслідки та можливі кроки президента
За даними джерел, у разі підписання указу президент може піти далі — створити в Одесі міську військову адміністрацію, яка підпорядковуватиметься безпосередньо Києву. При цьому новий керівник отримає складний міський рада, повноваження якої ніхто не скасовував. Подібна ситуація вже спостерігається в Чернігові.
Як зазначив колишній секретар міськради Олексій Потапський, можливе відсторонення мера може спричинити управлінський хаос. На його думку, кадрові зміни в критичний період — перед опалювальним сезоном і під час регулярних обстрілів — можуть паралізувати роботу ключових служб.
«Як доміно посипляться найрізноманітніші структури. Люди будуть залишати посади, тому що працювали, вибудовуючи стосунки з керівництвом. А всі негативи підуть безпосередньо на президента», — зауважив Потапський.
Історичні паралелі
Одеса вже переживала схожі політичні кризи. У 2013 році після втечі тодішнього мера Олексія Костусєва місто залишилося без голови, а обов’язки тимчасово виконував соратник Труханова Олег Бриндак. Ще раніше, у 1998 році, президент Леонід Кучма через суд усунув від влади Едуарда Гурвіца та призначив «наместника» Белоблоцького, фактично створивши прообраз міської адміністрації.
Вас може зацікавити: опалювальний сезон в Україні можуть суттєво відтермінувати — Кучеренко
