Олена приїхала додому в Помічну потягом о 23-й годині. В кінці платформи залізничного вокзалу вона чекала, поки проїде потяг, щоб піти додому. Але туди вона не дійшла. На неї ззаду напав чоловік, побив і зґвалтував, каже жінка. Нападника, з її слів, поліція шукала чотири місяці і його особу встановили. Виявилось, це 27-річний колега жінки. Справу передали в суд, але розгляд, на думку потерпілої, затягують, бо сторона захисту психологічно тисне, щоб жінка забрала заяву з поліції і справу закрили. Вона звернулась до редакції Точки доступу, щоб надати справі розголосу й обвинуваченого покарали згідно чинного законодавства.
"Кинув мене на землю і почав бити", – потерпіла
Це сталось 31 жовтня 2023 року. За словами Олени, нападник схопив її за капюшон куртки, кинув на землю і почав бити по голові.
Я була в напівпритомному стані. Потім він мене зґвалтував.
Нападник втік, а Олена побігла у приміщення залізничного вокзалу, звернулась до чергової і викликала поліцію. Її госпіталізували, на наступний день з Кропивницького приїхали експерти і відібрали необхідні зразки для досліджень. Нападника шукали за ДНК, це тривало 4 місяці, перевіряли і місцевих жителів, і працівників залізниці, розповіла Олена. Зрештою, через чотири місяці встановили особу підозрюваного – це 27-річний працівник локомотивного ДЕПО, колега Олени. Жінка працює фельдшеркою в медпункті, оглядає працівників локомотивного ДЕПО перед рейсовими виїздами. Чоловіка, який на неї напав, вона не знала і ніколи не оглядала, оскільки він проходив медогляд у іншої бригади медиків.
Справу передавали із суду в суд
В судовому реєстрі простежується хронологія розгляду справи, точніше, як її передавали із суду в суд з різних причин. Спочатку в Добровеличківському райсуді підозрюваному обрали запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту на два місяці. У квітні голова цього суду звернувся в Кропивницький апеляційний суд. Пояснював, що там не вистачає суддів для утворення колегії, яка могла би слухати цю справу далі. Просив, щоб її передали у Новоукраїнський райсуд. Прохання задовольнили.
А через п’ять днів у Кропивницький апеляційний суд надійшло подання від керівника Новоукраїнського суду, у якому він пояснював, що там не можуть утворити комісію, яка би слухала справу, бо у двох суддів закінчились повноваження, а третій задіяний у онлайн-навчанні. Тому теж просив передати справу в інший суд. Справу передали у Маловисківський суд рішенням колегії апеляційного суду. Туди надійшов обвинувальний акт, справу призначили до розгляду по суті. На одному з наступних засідань обвинуваченому мали або продовжити цілодобовий домашній арешт, або обрати інший запобіжний захід.
У цьому засіданні був уже інший прокурор і він не подав клопотання про продовження домашнього арешту аж до моменту, поки суддя не повернувся з нарадчої кімнати. Тільки коли суддя почав читати ухвалу, прокурор сказав, що має клопотання, – розповіла Олена.
У підсумку, суддя призначив обвинуваченому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання, тобто, він вільно може ходити на роботу, пересуватись містом, повинен за першою вимогою приходити в суд, а від потерпілої триматись на відстані 500 метрів і не спілкуватись з нею. Після цього у справу призначили іншого прокурора, який, зі слів жінки, приходив на засідання непідготовленим.
Приходить за засідання і каже "У мене не готові матеріали справи, я не готовий до засідання".
Олена написала декілька скарг в обласну прокуратуру і Генпрокуратуру щодо бездіяльності прокурорів. Приходять відписки без конкретних відповідей на запитання, каже жінка.
Точка доступу звернулась за коментарем в обласну прокуратуру, ми запитали, чи підтверджують там факт бездіяльності прокурорів і чи з’ясовували з ними цю ситуацію. Речниця відомства Олеся Панченко давати коментар відмовилась, оскільки, з її слів, найближчі два дні перебуватиме на лікарняному. Порадила написати інформаційний запит. Журналістка відправила його в облпрокуратуру і редакція готова опублікувати відповідь, коли вона надійде.
Тиск з боку обвинуваченого і його адвоката
Потерпіла вважає, що обвинувачений і його адвокат затягують справу. Зі слів жінки, адвокат Віктор Ведющенко тричі переносив засідання, не озвучивши причину.
9 грудня мало відбутись засідання, але його переносять, знову за його клопотанням. Наступне призначили на середину січня. Тобто від одного засідання до іншого минає 5 місяців.
Пояснює, що по суті справу розглянули лише один раз – восени, тоді в суді вивчали письмові матеріали.
Я категорично не йтиму на примирення, про це я їм сказала відразу, на що вони відповіли "Ну що ви так? Давайте якось…". Я не зрозуміла значення цих слів.
Говорить, що підготувала з адвокаткою ще два клопотання: перше – про проведення психологічної експертизи поведінки обвинуваченого під час слідчого експерименту, друге – щодо визначення моральної шкоди.
Після того, як вони дізнались, що ми готуємо ці клопотання, вони вдалися до тактики затягування справи.
Зі слів Олени, обвинувачений надіслав їй поштою чотири платежі на загальну суму вісім тисяч гривень. Жінка не забирала цих грошей, лишала їх у відділенні пошти. Через те, що обвинувачений фактично на свободі, жінці страшно.
Ми бачимось і на роботі, і у місті, воно у нас невелике. Коли я його бачу, розвертаюсь і йду в іншому напрямку. Він живе у 5 хвилинах пішої ходи від мого будинку, тож я не почуваюсь у безпеці, коли він на свободі.
Олена вважає, що обвинуваченому повинні змінити міру запобіжного заходу з особистого зобов’язання на цілодобовий домашній арешт або тримання під вартою.
Чоловіку інкримінують частину 1 статті 152 Кримінального кодексу – Зґвалтування. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років.
Точка доступу зв’язалась з адвокатом обвинуваченого Віктором Ведющенком і попросила озвучити їхню позицію. Зокрема, ми запитали, чи скоював обвинувачений напад і чи погоджується з обвинуваченням. Також ми написали повідомлення обвинуваченому, запитавши те саме. Він не відповів, а адвокат спочатку у переписці погодився відповісти на запитання журналістки, але так і не відповів.
Точка доступу продовжуватиме стежити за цією справою, редакція готова надати можливість висловитись кожній зі сторін.
#згвалтування
Коментувати