Відкривати очі чи двері: Авраменко звернувся до тих, хто так каже (відео)

“Відкрити очі зранку” – неправильно так казати в українській мові / Колаж УНІАН, фото скріншот

“Ледь відкрив очі зранку” – невірний варіант фрази, якщо хочеться висловитися про важке пробудження. На мовному нюансу наголосив відомий український вчитель Олександр Авраменко.

Він розглянув вживання таких дієслів, як “відкривати”, “закривати”, “розплющувати”, і наголосив, що очі ми саме “розкриваємо”. Сказав:

“Очі ми розплющуємо та заплющуємо, коли прикриваємо їх повіками. Закрити очі можна, наприклад, руками. Або ж “закривати очі” можна використовувати як стійку сполуку слів. Вона означає: “Вдавати, ніби нічого не помічаєш”.

За його словами, “закривати очі” ми можемо у переносному значенні на якісь проблеми. Також є стала фраза – “розкрити книжку”. Але і тут не без нюансів. Як сказав мовознавець: “Книжку ми розгортаємо, або згортаємо. Водночас сторінки ми не розкриваємо, а гортаємо”.

Щодо вікон та дверей – аналогічна оказія. Чимало українців вважають, що їх ми “відкриваємо” або ж “закриваємо”. Але, ні, слід використовувати дієслова “відчиняємо” та “зачиняємо”, акцентував Авраменко.

Також мовознавець каже, що коли йдеться про пляшку – вживання перерахованих дієслів залежатиме від контексту. Зокрема, якщо ми кажемо про вино чи ємність, закриту короком – ми її “розкорковуємо”. Якщо ж йдеться про звичайну пляшку, можна казати “відкриваємо”. 

Ви “чарівна” чи “чарівні” – як сказати комплімент

В одному з уроків мовознавець Авраменко також розглянув тему компліментів з пошаною. Йшлося про звернення до людини на “ви”. Наприклад, як скажете: “Світлано Ігорівно, “ви чарівна” чи “ви чарівні”?”.

Прикметник можна ставити як в однину, так і в множину, але є один нюанс, наголосив філолог. 

www.unian.ua

Exit mobile version