Німецький аграрний міністр обговорить експорт українського зерна з польським колегою

Міністр продовольства та сільського господарства ФРН Джем Ездемір здійснить 1 березня візит у Польщу, де однією з основних тем переговорів буде експорт українського збіжжя в Європу.

Про це поінформував речник міністерства Міхаель Гаук на брифінгу в середу, передає кореспондент Укрінформу.

У Варшаві політик зустрінеться зі своїм новим польським колегою Чеславом Секерським. Серед тем – двостороння співпраця, майбутня спільна політика ЄС у галузі сільського господарства та ситуація на аграрних ринках через війну в Україні.

«Україна потребує нашої допомоги та солідарності, але насамперед спільного європейського підходу в питанні експорту зерна», – зазначив речник відомства.

Він нагадав про анонсування Єврокомісією продовження «окремих митних заходів» на українську аграрну продукцію ще не рік, до 5 червня 2025 року. Берлін вітає цей крок як такий, що має дозволити стабілізувати економічну ситуацію в деяких країнах, сказав Гаук.

При цьому він зауважив, що «односторонні заходи не мають нічого спільного ані з солідарними ставленням до України, ані з цілями забезпечення продовольчої безпеки». «Продовження лібералізації торгівлі є ключем для вирішення проблеми стабілізації зростання української економіки, це відповідає одній з цілей Договору про асоціацію між Україною і ЄС, яка має привести до поступової інтеграції в економіку ЄС», – нагадав речник.

Основним шляхом експорту збіжжя наразі є море, але «коридори солідарності» залишаються дуже важливими для України, сказав представник німецького Мінагро.

Коментуючи нові протести польських фермерів, він назвав їх такими, що викликають велике занепокоєння. «Те, що знищуються цінні продукти харчування (зерно), в той час, коли по всьому світу спостерігається збільшення продовольчої небезпеки, це – неприйнятний політичний меседж», – сказав речник.

Речник МЗС Себастьян Фішер, свою чергою, нагадав, що Польща належить до найбільших політичних лобістів України. «Тим важливіше, аби нинішні блокади на українсько-польську кордоні були якнайшвидше зняті, щоби багато необхідних продуктів можна було доставляти з України в Польщу, а звідти – далі в ЄС і ще далі», – сказав дипломат.

Він додав, що після відновлення майже до довоєнного рівня обсягів експорту збіжжя чорноморським шляхом наземна доставка продуктів за допомогою «коридорів солідарності» скоротилася останніми місяцями орієнтовно на 13%. До того ж, зерно фактично не залишається у Польщі, а відтак не може істотно впливати на тамошній ринок, додав він.

Як повідомлялося, від 9 лютого 2024 року на території Польщі біля кордону з Україною тривають акції протесту фермерів на дорогах, які ведуть до пунктів пропуску. Головними вимогами протестувальників є заборона імпорту української агропродукції і відмова Польщі від європейського «зеленого курсу».

За цей час сталося п'ять випадків висипання українських зернових із вантажних вагонів і вантажівок. Справи розслідувала поліція, матеріали передавали до прокуратури. Глава МВС Польщі Марцін Кєрвінський назвав такі дії неприпустимими, заявивши, що польська влада реагуватиме на такі прояви анархії і затримуватиме винуватців.

www.ukrinform.ua

Exit mobile version