Як побудувати здорові стосунки: психолог пояснив “співвідношення любові 5:1”

Психлог назвав складові здорових стосунків / фото ua.depositphotos.com

Жодні стосунки не можуть обходитися без конфліктів, але успішний шлюб залежить від балансу позитивних і негативних взаємодій.

Психолог Джон Готтман вивчив фактори, що сприяють благополучним стосункам і відкрив принцип співвідношення 5:1. Це співвідношення передбачає, що на кожну негативну взаємодію, як-от критика, оборонна позиція, зневага або навіть пасивно-агресивна мова тіла, як-от закочування очей, повинно припадати п’ять позитивних взаємодій, щоб стосунки залишалися здоровими та стійкими, пише Forbes.

Співвідношення 5:1 працює “чарівним чином”, тому що воно створює буфер позитиву, який допомагає парам більш ефективно вирішувати конфлікти. Позитивні взаємодії, такі як вираження вдячності, любові, сміх і пропозиція підтримки, діють як депозити на емоційному банківському рахунку стосунків. Ці відкладення накопичуються з часом і допомагають пом’якшити вплив негативних взаємодій, полегшуючи вирішення конфліктів і рух уперед без прихованого невдоволення.

Відео дня

П’ять способів включити співвідношення 5:1 у стосунки

1. Щодня висловлюйте вдячність

Визнати і висловити словами подяку за зусилля партнера, якими б незначними вони не були, схоже на прийом “щоденних вітамінів для стосунків”.

Ось як можна зробити це ефективно:

Ваш партнер приготував вам каву вранці? Чи виносив сміття або купував продукти дорогою додому? Відзначте ці зусилля простим “дякую” або “я ціную, що ти завжди думаєш про мене”.

Хваліть їхні сильні сторони. Чи то почуття гумору, кулінарні навички, чи то здатність зберігати спокій під тиском, дайте їм знати, що ви бачите і цінуєте ці якості. А визнання невеликих успіхів показує, що ви приділяєте їм увагу і пишаєтеся ними.

2. Віддавайте пріоритет якості часу

Якісне проведення часу означає повну присутність зі своїм партнером і спробу встановити зв’язок на глибшому рівні.

Ось як можна зробити якісне проведення часу регулярною частиною стосунків:

Регулярні побачення можуть стати чудовим способом розставити пріоритети в якісному проведенні часу. Заплануйте щось особливе, чи то вечеря в улюбленому ресторані, вечір кіно вдома, чи то спонтанна поїздка. Зусилля, які ви вкладаєте в планування й отримання задоволення від цих побачень, показують партнеру, що ви цінуєте час, проведений разом.

Іноді достатньо просто перебувати в присутності одне одного. Проводьте тихі моменти разом без необхідності розмов. Обійміться, спостерігайте за заходом сонця або просто тримайтеся за руки і насолоджуйтеся спільною тишею. Ці моменти тихого зв’язку можуть бути неймовірно сильними та інтимними.

Знайдіть час, щоб дізнатися і взяти участь у хобі та інтересах одне одного. Навіть якщо ви зазвичай цього не робите, прояв інтересу до того, що любить ваш партнер, може зблизити вас і надати нові способи спілкування.

3. Вибачитися і пробачити

Вибачення і прощення – найважливіші навички, оскільки вони допомагають розв’язувати конфлікти і запобігати затяжному негативу.

Ось як можна практикувати мистецтво вибачення і прощення у стосунках:

Коли ви припустилися помилки або образили партнера, щиро вибачтеся. Це передбачає визнання своєї помилки, висловлення жалю і прийняття на себе відповідальності. Уникайте виправдань. Замість цього скажіть що-небудь на кшталт: “Мені дуже шкода за те, що я сказав раніше. Це було необдумано, і я бачу, як це завдало тобі болю”.

За можливості намагайтеся виправити свої помилки. Це можуть бути дії, які показують, що ви готові змінити поведінку і знайти способи показати партнеру, як багато він для вас означає.

Обговорюючи конфлікт, зосередьтеся на пошуку рішень, а не на повторенні помилок. Працюйте разом, щоб зрозуміти, що пішло не так і як запобігти проблемам у майбутньому. Такий підхід до співпраці може зміцнити стосунки та дати обом відчути себе почутими та цінними.

4. Прийміть їхню точку зору

Розгляд точки зору партнера зміщує фокус із сьогохвилинних, егоцентричних бажань на ширші проблеми стосунків і довгострокові наслідки. Такий погляд на речі може призвести до поведінки, яка забезпечить довгострокове щастя обом партнерам. Люди, які зважають на точку зору свого партнера, часто почуваються ближчими, більш турботливими і більш схильними проводити час разом. Це почуття занепокоєння також може допомогти знизити ескалацію конфліктів, підтримуючи благополуччя у стосунках.

Ось як ви можете ефективно практикувати це:

По-справжньому слухайте, що говорить партнер, не перебиваючи його і не готуючись до спростування. Приділяйте їм усю свою увагу, підтримуйте зоровий контакт і кивайте або дайте словесні підтвердження. Активне слухання показує, що ви цінуєте думки та почуття партнера.

Визнавайте емоції партнера і будьте відкриті до компромісу. Прийняття точки зору партнера означає готовність піти на компроміс. Це не означає відмову від власних поглядів, а пошук золотої середини. Компроміс показує, що ви віддані стосункам і готові працювати разом.

5. Будьте з гумором

Гумор є одним із найсильніших показників задоволеності стосунками, що робить його цінним інструментом у будь-яких стосунках. Це може розрядити обстановку, створити позитивну взаємодію і зміцнити емоційний зв’язок.

Ось як можна ефективно привнести більше сміху в стосунки:

Внутрішні жарти унікальні для ваших стосунків і можуть стати цікавим способом зблизитися. Вони нагадують вам про спільні переживання і створюють відчуття близькості. Створюйте і повертайтеся до цих маленьких гумористичних моментів, щоб зміцнити зв’язок.

Безтурботне та грайливе дражнення може додати веселощів у стосунки. Головне – зберігати ніжність і завжди виявляти повагу. Жартування над тим, що ваш партнер вважає милим, може викликати посмішку на його обличчі, але обов’язково уникайте делікатних тем, які можуть зачепити його почуття.

www.unian.ua

Exit mobile version