У Мінагрополітики дали прогноз на рік щодо рентабельності рослинництва і тваринництва

У 2024 році в Україні очікується підвищення рівня рентабельності виробництва олійних культур, мінімальна прибутковість виробництва пшениці й скорочення прибутків у тваринництві.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства із посиланням на третій випуск дослідження про вплив війни на прибутковість сільгоспвиробництва, проведеного Мінагрополітики у співпраці з Українським клубом аграрного бізнесу (УКАБ).

«У 2024 році очікується зростання рівня рентабельності для всіх видів зернових та олійних культур. За умови, що ситуація із безпекою та експортом морським транспортом не ускладниться, а ситуація на західних кордонах стабілізується», – йдеться у повідомленні.

Водночас цьогоріч очікується зниження врожайності – приблизно на 4-5%. Здорожчає вартість елеваторних послуг через збільшення цін на електроенергію.

Крім того, є ймовірність збільшення орендної плати за землю – приблизно на 5%, до 125 дол./га, у зв'язку з відкриттям ринку землі для юридичних осіб.

«Серед зернових мінімальну прибутковість матиме пшениця, тоді як кукурудза та ячмінь, ймовірно, залишаться збитковими. Водночас очікується, що всі види олійних культур стануть прибутковими. Якщо цей позитивний прогноз справдиться, очікуваний рівень рентабельності за результатами цього року все одно буде удесятеро нижчим, ніж у період до повномасштабного вторгнення», – зазначає пресслужба.

Також у 2024 році очікується падіння рентабельності всіх видів тваринницької продукції, оскільки витрати, зокрема на корми та електроенергію, зростатимуть швидше, ніж ціни на кінцевий продукт.

Дасться взнаки й прогнозоване зниження купівельної спроможності українців.

«На відміну від рослинництва, більшість продукції тваринництва були прибутковими протягом усього 2023 року. У січні 2024 року прибутковість виробництва молока зросла порівняно із середнім показником за 2023 рік завдяки зниженню цін на корми. Збільшився й рівень рентабельності виробництва м'яса птиці. Рентабельність яловичини та свинини, навпаки, зменшилась – переважно через зниження цін на м’ясо порівняно із середнім показником у 2023 році», – йдеться у повідомленні.

Як повідомлялось, попри зниження виробничих витрат та поліпшення ситуації із логістикою, вирощування зернових у 2023 році залишалось в цілому збитковим. Ситуація з олійними культурами була дещо ліпшою: соняшник показав мінімальну збитковість, а соя та ріпак згенерували мінімальну прибутковість.

Україні не вистачає коштів на фінансування весняної сівби, тому в 2023/2024 маркетинговому році посіви кукурудзи та соняшнику, ймовірно, скоротяться, а ставку буде зроблено на олійні культури.

www.ukrinform.ua

Exit mobile version