У ЄС представили першу оборонно-промислову стратегію із залученням України

Європейська комісія та високий представник ЄС Жозеп Боррель представили першу в історії Європейську оборонно-промислову стратегію (EDIS) на рівні ЄС, яка передбачає залучення України.

Про це повідомляється на сайті ЄК, передає Укрінформ.

Зазначається, що неспровокована агресивна війна Росії проти України, яка почалася два роки тому, ознаменувала повернення конфлікту високої інтенсивності на європейський континент. Європейська оборонно-промислова стратегія встановлює чітке довгострокове бачення досягнення готовності оборонної промисловості в ЄС.

Стратегія окреслює виклики, з якими нині стикається Європейська оборонна технологічна і промислова база (EDTIB), а також можливості для повного використання її потенціалу та визначає напрямок розвитку на наступне десятиліття.

Щоб підтримати держави-члени у досягненні цих цілей, EDIS пропонує комплекс заходів, спрямованих на:

– підтримку ефективнішого вираження вимог держав-членів щодо колективної оборони. Це підтримуватиметься стимулюванням співпраці держав-членів на етапі закупівель оборонних можливостей;

– забезпечення доступності усіх оборонних продуктів за допомогою більш оперативної системи EDTIB за будь-яких обставин і часових рамок. Будуть підтримуватися інвестиції держав-членів і європейської оборонної промисловості в розробку та виведення на ринок сучасних оборонних технологій і можливостей. Також пропонуються заходи для забезпечення того, щоб EDTIB мала у своєму розпорядженні те, що їй потрібно навіть у кризові періоди, тим самим підвищуючи безпеку постачання ЄС;

– забезпечення того, щоб національні бюджети і бюджети ЄС підтримували необхідними засобами адаптацію європейської оборонної промисловості до нового безпекового контексту;

– впровадження культури оборонної готовності в усі сфери політики, зокрема, шляхом заклику до перегляду кредитної політики Європейського інвестиційного банку цього року;

– розвиток тісніших зв'язків з Україною через її участь в ініціативах ЄС на підтримку оборонної промисловості та стимулювання співпраці між оборонною промисловістю ЄС та України;

– об'єднання зусиль з НАТО та стратегічними партнерами, однодумцями та міжнародними партнерами, а також тісніша співпраця з Україною.

Зазначається, що стратегія встановлює індикатори, спрямовані на вимірювання прогресу держав-членів у досягненні промислової готовності.

Державам-членам пропонується до 2030 року закупити принаймні 40% оборонного обладнання спільними зусиллями, забезпечити, щоб до 2030 року вартість внутрішньоєвропейської оборонної торгівлі становила щонайменше 35% вартості оборонного ринку ЄС, а також досягти стійкого прогресу в напрямку закупівель щонайменше 50% свого оборонного бюджету в межах ЄС до 2030 року і 60% – до 2035 року.

Як повідомлялося, з початку вторгнення РФ в Україну загальний обсяг допомоги, яку ЄС надав Україні, перевищив 85 мільярдів євро.

Водночас необхідність надання Україні зброї та боєприпасів виявила "вузькі місця" в системі безпеки й оборони Євросоюзу, що стало стимулом для нарощування спроможностей європейської оборонної промисловості.

У ЄС розглядають можливість створення посади єврокомісара з питань оборони, який контролюватиме промислові аспекти оборонної політики блоку.

www.ukrinform.ua

Exit mobile version