В Іспанії мати разом з донькою відновили церковні розписи за допомогою бактерій

В Іспанії мати разом з донькою відновили церковні розписи за допомогою бактерій

Інноваційний підхід передбачає годування бактерій зразками клею, який став завадою для реставраторів / колаж УНІАН, скриншоти з відео

У Валенсії (Іспанія) мати об’єдналася разом з донькою, аби реставрувати фрески у церкві Сантос Хуанес за допомогою бактерій. Коли у матері почалися проблеми з реставраційним проєктом, її донька, мікробіолог Пілар Бош знайшла стару статтю про застосування бактерій у реставрації творів мистецтва, пише Interesting Engineering.

Доньці потрібно було лише знайти тему для докторської дисертації, проте через проблеми її матері вона придивилась до цієї теми уважніше. 

“Проєкт реставрації у Валенсії зіткнувся з особливими проблемами. Невдала спроба у 1960-х роках ще більше пошкодила неоціненні твори мистецтва, залишивши після себе шар клею, виготовленого з тваринного колагену”, – йдеться у матеріалі Beijing Times.

Відео дня

Тому завдяки об’єднанню науки та мистецтва жінкам все ж вдалося відреставрувати фрески у церкві. 

У виданні додали, що зазвичай реставратори підбирають відповідний розчинник, який зніме зовнішній шар, не пошкодивши витвір мистецтва. Переважно на поверхню наносять шар лаку, аби відокремити шари поверх картини та запобігти будь-яким проблемам при реставрації. 

Проте у випадку матері Пілар довелося зняти додатковий і великий шар клею, який було нанесено на фрески у 1960-х роках.

“Інноваційний підхід передбачає годування бактерій зразками клею, який став бар’єром для реставраторів. Як за помахом чарівної палички, бактерії розщеплюють клей за допомогою власних ферментів. Змішавши “розумні бактерії” у водоростевий гель, реставратори нанесли цей розчин на поверхню”, – пояснили у Interesting Engineering.

Вже за три години їм вдалося зняти шар, завдяки чому було усунено клей з тваринного колагену. 

“Раніше ми працювали в жахливий ручний спосіб, з теплою водою і губками, що займало години і пошкоджувало картину”, – розповіла мати мікробіолога Ройг Бош в інтерв’ю Reuters.

Інші наукові дослідження

Як писав УНІАН, науковці знайшли в стічних водах бактерії, які знищують пластик. Йдеться про бактерію поліетилентерефталат, яка є особливо проблематичною через свою міцність і стійкість до деградації.

Також повідомлялось, що вчені виростили біблійне дерево з таємничого насіння, яке датується періодом між 993 та 1202 роками нашої ери. За словами дослідників, дерево належить до унікального виду родини Commiphora, яка поширена в Африці, на Мадагаскарі та Аравійському півострові.

www.unian.ua