Помилки при користуванні національним кешбеком пов’язані переважно з тим, що люди не до кінця розібралися з його правилами
З 1 грудня в Україні стартує програма надання одноразової допомоги кожному громадянинові у розмірі 1 тисяча гривень – «Зимова єПідтримка». Аби взяти в ній участь, необхідно подати заявку через Дію, уповноважені банки чи Укрпошту (за визначеним Мінсоцполітики переліком отримувачів). При цьому одержання такої допомоги – справа добровільна. Кожен може відмовитися від подання заявки. Або ж можна отримати належну тисячу від держави та одразу переказати її на допомогу Силам Оборони чи на благодійність.
Базовою платформою для отримання нового виду допомоги буде Дія, а платіжним інструментом – картка «Національного кешбеку». При цьому використовуватимуть досвід, набутий за три місяці втілення програми часткового повернення коштів за придбання українських товарів.
НАЦІОНАЛЬНИЙ КЕШБЕК: ПОТОЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ ТА ВИПРАВЛЕННЯ «БАГІВ»
Сотні тисяч українців вже витратили перші гроші, отримані в межах програми «Національний кешбек». Найпопулярнішими статтями витрат при цьому, за даними Мінекономіки, стала оплата мобільного зв’язку та сплата за комунальні послуги. Більшість історій, якими діляться знайомі, котрі скористалися можливістю програми, позитивні. Хоча є й протилежні приклади, що можуть свідчити або про якісь «баги», помилки, на перших етапах реалізації програми, або про те, що дехто не до кінця ознайомився з її правилами. Спробуємо розібратися.
Історія №1, книжкова:
«У мене на кешкартці Приватбанку накопичилося 350 гривень, і я, повіривши в ініціативу Кабміну, вирішила купити на них книгу у книгарні «Є». Коли оплачувала через «Приват24», обрала кешкартку і отримала відмову. Тоді я повторила оплату вже зі звичайної картки, і все пройшло без проблем. Але contra spem spero!..», – ділиться колега.
У чім же причина? На жаль, на запит Укрінформу про участь у програмі «Національний кешбек» у книгарні не відповіли.
Але ймовірне пояснення «неуспіху» колеги знаходимо в оприлюдненому наприкінці жовтня Фейсбук-повідомленні першої віце-прем’єрки Юлії Свириденко.
Вона уточнила, що гроші наразі можна витратити на книжки лише від частини видавництв та магазинів, які окремо зареєструвалися у програмі. У цьому переліку: Видавництво «Ранок», Yakaboo, Сходознавче видавництво «Safran Book», «Книголав», Видавнича група «Основа», Видавнича група «KM-Букс», Видавництво «РМ», Видавництво «Фоліо», «Моя книжкова полиця», Видавництво «АССА», «Видавництво Анетти Антоненко», Видавництво «Нора-Друк», Видавництво «Богдан», Видавництво «Моноліт-Bizz», «Ірбіс Комікси», Видавництво «Жорж», Видавництво «Астролябія», Видавництво «Ранок»: навчальна література», Видавництво «НАІРІ», «КСД».
Торговельної мережі, послугами якої скористалася колега, у цьому переліку немає. До того ж, дія програми поширюється не на всі книжки. Станом на кінець жовтня, за даними Свириденко, таких видань було 12,5 тисячі. Можливо, видавництва, чию продукцію хотіла придбати колега, також не входять до цього списку, або видавці не встигли зареєструвати в програмі нові свої книжки.
Сподіватимемося, у майбутньому (а є сигнали від влади про те, що дія програми «Національного кешбеку» не завершиться 31 січня, як планувалося спочатку), процес налагодиться і придбати за рахунок цих коштів, а також грошей, одержаних у межах «Зимової єПідтримки», можна буде будь-яку українську книжкову продукцію.
Історія №2, комунальна
Інша колега скаржиться:
«Відкрила картку для кешбеку у тому ж банку, де і зарплатна картка. Оскільки сума кешбеку була невелика, планувала додати її до коштів, якими мала розрахуватися за комунальні послуги. Однак перевести гроші з карти на карту не вдалося. Потім я додала кешбек-карту в гугл-гаманець, і намагалася розрахуватися за продукти в магазині. Так само – операція не пройшла».
Вочевидь, ідеться про неврахування низки особливостей державної програми. За правилами, кешбек можна витрачати лише безготівково і тільки з тієї картки, на яку його зараховано. Вивести кошти на інший рахунок чи зняти їх готівкою неможливо.
Кешбек при цьому можна витрачати на оплату «комуналки», на медичні (в тому числі стоматологію), ветеринарні, юридичні послуги, освіту, спорт, відпочинок і розваги, на транспорт, мобільний зв'язок, страхування, салони краси, а також на інші послуги, які підпадають під визначені урядом ММС-категорії. Іншими словами, це – перелік кодів категорії продавців, що складається з 4-значного номера та використовується для класифікації бізнесу за видами товарів чи послуг, які він надає в торговій точці. Платіжні системи автоматично розпізнають такі коди й, відповідно, санкціонують чи забороняють операцію.
Далі про намагання «додати» гроші до інших операцій. Згідно з правилами, оплатити грошима кешбеку можна всю вартість послуги одразу. При спробі зробити це частинами з різних карток ідея не спрацює.
Але у випадку з комунальними послугами є варіант. Якщо грошей не вистачає для оплати всього рахунка, можна обрати в переліку оплату лише за окремі послуги, та навіть – частин послуги. Для цього потрібно ввести бажану суму вручну. А потім уже (також внісши відповідні коригування суми) доплатити, здійснивши окремий платіж з іншої картки. Так, це довше, ніж просто натиснути кнопку та підтвердити оплату за автоматично заповненою формою, але заощаджені за допомогою кешбеку кошти того, мабуть, варті.
Зрозуміло, що, як і у кожній новій справі, траплялися й інші помилки та затримки з виплатами в межах «Національного кешбеку». Приміром, у вересні інформація про нараховані кошти у Дії іноді з’являлася лише на третій-четвертий день після придбання українських товарів, а не на другий, як має бути. Та поступово процес передавання банками інформації про транзакції налагодився.
Також у перші тижні акції участь у ній брали не всі великі торговельні мережі. Згодом і їхній перелік, і перелік виробників, котрі приєдналися до програми, значно розширився. Зараз кешбек доступний для більш ніж 320 тисяч товарів від понад 1500 вітчизняних виробників.
Були затримки і з переказом коштів із рахунку в Дії на банківські картки «Національного кешбеку». Приміром, зарахована у межах вересневого кешбеку сума надійшла на банківську картку автора лише 27 жовтня. А кешбек за жовтень – 22 листопада. В ідеалі ж це має відбуватися до 20 числа наступного за періодом нарахування кешбеку місяця.
Але маємо врахувати, що грудень може бути винятком. Адже, згідно з урядовою постановою «Про реалізацію експериментального проєкту щодо надання державної грошової допомоги покупцям товарів та послуг українського виробництва в рамках Всеукраїнської економічної платформи «Зроблено в Україні», крайній термін зарахування коштів у цьому бюджетному періоді – 30 листопада. Тому, хоча зароблений у листопаді кешбек у грудні й відображатиметься в Дії, кошти на банківську картку переказуватимуть не після 20 грудня, а, починаючи з 1 січня.
«Нарахування кешбеку його отримувачам у поточному бюджетному періоді припиняється з 30 листопада. У разі виділення коштів з державного бюджету на програму «Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги» в наступному бюджетному періоді для надання державної грошової допомоги покупцям нарахування кешбеку його отримувачам поновлюється з 1 січня наступного бюджетного періоду. Нарахування кешбеку його отримувачам, які брали участь в експериментальному проєкті у період з 1 грудня по 31 грудня поточного року, поновлюється з 1 січня наступного бюджетного періоду», – йдеться в урядовій постанові.
Як повідомили в Міністерстві економіки, 21-22 листопада громадяни отримали на рахунки кешбек, накопичений за купівлю українських товарів у жовтні. Сума виплати склала понад 119 млн грн, гроші отримали більш ніж 1,2 мільйона українців.
«За другий місяць дії програми громадяни накопичили втричі більше коштів, ніж місяцем раніше. Зросла середня виплата – з 57 до 97 гривень на людину. Кількість українців, які отримали кешбек, зросла майже вдвічі – з 646 тисяч до 1,22 мільйона. Найчастіше українці купували такі товари з кешбеком: хліб та кондитерські вироби, молочні продукти, безалкогольні напої, м'ясо, косметичні товари й товари для дому», – деталізували в Мінекономіки.
ЯК ОТРИМАТИ І НА ЩО ВИТРАТИТИ «ТИСЯЧУ ЗЕЛЕНСЬКОГО»
Тепер про “тисячу всім”. Одноразову держдопомогу «Зимова єПідтримка» в розмірі 1 тисяча гривень надаватимуть усім українцям, котрі перебувають на території нашої держави, у тому числі й дітям. Один із батьків зможе замовити виплату на свій рахунок для кожної своєї дитини через Дію. Працюватиме програма упродовж грудня 2024-го – лютого 2025 року. А витратити гроші можна буде до кінця наступного року. У бюджеті на ці цілі передбачили 5 мільярдів гривень у 2024-ому і 10 мільярдів – у 2025 році.
Отримані гроші можна витратити на оплату комунальних послуг, купівлю лікарських засобів та книг, медичні послуги, освіту, а також на транспорт, мобільний зв'язок, страхування тощо. Кошти можна буде витратити як онлайн, так і офлайн, але лише на згадані категорії товарів та послуг. Банки і платіжні системи розпізнаватимуть категорію при оплаті карткою за допомогою МСС-кодів.
Громадяни, котрі не потребують підтримки від держави, можуть її не оформлювати, або, отримавши, спрямувати на ЗСУ чи придбати за них військові облігації.
Заявки на отримання допомоги починають приймати у грудні. При цьому система перевірятиме інформацію про перебування отримувачів допомоги на території України (геолокація користувача Дії). Дія буде основним майданчиком для оформлення та отримання допомоги. Але передбачено й альтернативу.
Допомога через Дію:
Щоб отримати кошти, треба встановити (якщо не маєте) чи оновити застосунок. Необхідна умова – наявність картки «Національний кешбек». Якщо не маєте – відкрийте картку в одному з банків-учасників програми: Приватбанк, Ощадбанк, «Сенс банк», А-банк, ПУМБ, Укрсиббанк, monobank («Універсал банк»), Акордбанк, «Глобус», Укргазбанк, «Банк кредит Дніпро».
Далі активуйте картку «Національного кешбеку» в розділі «Сервіси» застосунку «Дія».
Оберіть у застосунку послугу «Зимова єПідтримка».
Подайте заявку на отримання допомоги.
Очікуйте на зарахування коштів.
Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій України Михайло Федоров повідомив, що для зручності користувачів сервіс буде доступний на головному екрані застосунку «Дія».
Альтернатива №1. Допомога через банки
Законні опікуни неповнолітніх дітей, люди, котрі через релігійні переконання не мають РНОКПП (реєстраційного номера облікової картки платника податків), українці віком 65+, які не мають застосунку «Дія», можуть звернутися по виплати допомоги до одного з банків-партнерів програми. Банк відкриє отримувачу картку «Національний кешбек», на яку згодом і надійде допомога.
Альтернатива №2. Укрпошта
Пенсіонери та люди з інвалідністю 1 і 2 груп, які отримують виплати через Укрпошту, можуть одержати за допомогою цього поштового оператора і «Зимову єПідтримку». Стосується це й громадян, котрі мешкають у зонах активних бойових дій. Перелік тих, хто може отримати допомогу через Укрпошту, формує Міністерство соціальної політики. Той, хто потрапить до цього переліку, не зможе подати заявку через Дію.
Витратити гроші також можна через Укрпошту – на оплату комунальних послуг чи на придбання товарів українського виробництва.
За підрахунками «Укрпошти», за допомогою поштового оператора одноразову допомогу в межах «Зимової єПідтримки» зможуть одержати до 2 мільйонів наших співвітчизників. Очікується, що перші виплати за затвердженими Мінсоцполітики списками здійснюватимуться разом із пенсіями та соціальною допомогою на початку грудня. Виплати здійснюватимуть через листонош, стаціонарні та пересувні відділення Укрпошти.
Владислав Обух, Київ
Коментувати