Для багатьох кофеїн – ключовий фактор для початку дня.
У всьому світі щодня люди випивають близько 95 мільйонів чашок кави. Кофеїн викликає біологічні зміни в організмі людини.
Видання The Telegraph з’ясувало у Томаса Сандерса, професора дієтології та харчування в Королівському коледжі Лондона, що відбувається з тілом, коли ви робите ковток кави.
8 ранку: перший ковток
Дія кофеїну залежить від того, скільки ви його вживаєте, і від того, до якого типу людей ви належите. Як правило, середній період напіврозпаду кофеїну в організмі здорової дорослої людини становить приблизно п’ять-шість годин.
Відео дня
“Важливо підкреслити, що індивідуальна реакція на каву сильно варіюється; можливо, це пов’язано з генетикою, а також із гендерними відмінностями в тому, як ми розщеплюємо каву”, – каже професор Сандерс.
8:05: ефект плацебо
Перші ковтки кави, здається, змушують вас почуватися бадьоріше з кожною секундою. Однак така миттєва зміна настрою, швидше за все, є ефектом плацебо.
“Щоб відчути ефект від кави, потрібно дати їй вбратися в кров”, – каже професор Сандерс. “Те, що ви відчуваєте на цьому етапі, найімовірніше, лише психологічний ефект”.
Всмоктування кофеїну в кров займає близько 20 хвилин, тож до цього часу ви вже маєте відчути позитивний ефект.
8.20 ранку: приплив енергії
“Перше, що ви відчуваєте, – це збільшення частоти серцевих скорочень”, – каже професор Сандерс. “Якщо ви перебуваєте в стані слабкого збудження, це злегка підніме вам настрій, ось чому багато людей покладаються на чашку кави вранці”.
Саме тому людям із серцевими захворюваннями, такими як аритмія, рекомендується уникати вживання міцного ранкового напою.
Вивільнення адреналіну
За ці 20 хвилин ваша розумова діяльність покращиться – ви відчуєте себе більш уважним і здатним розв’язувати поставлені завдання. Надходження кави в кров викликає викид адреналіну, активізуючи наш режим “боротьби або втечі”. Це також може загострити зір.
Також на 20-й хвилині настає один із найзавидніших – і швидкоплинних – ефектів кофеїну: те, що професор Сандерс називає “припливом ейфорії”.
8.30 ранку: природа кличе
Кофеїн є сечогінним засобом, тому приблизно за півгодини після ранкової чашки ви можете відчути потребу помочитися. Однак дослідження показало, що невелика чашка не пов’язана зі зневодненням, а отже, тим, хто вживає каву в помірних кількостях, не потрібно компенсувати це зайвою водою.
“Людям, у яких є проблеми із сечовим міхуром або простатою, варто бути обережнішими з кавою, оскільки сечогінний ефект може бути сильнішим”, – зазначає професор Сандерс.
9.30 ранку: вплив на кишечник
Сполуки, що містяться в каві, стимулюють роботу кишківника, внаслідок чого відходи виводяться швидше, ніж зазвичай. Тому, каже професор Сандерс, через 60-90 хвилин після вживання ви можете відчути “невеликі спазми в кишечнику”, що свідчить про те, що час знову йти в туалет.
“Вживання кави пов’язане з нижчим ризиком розвитку колоректального раку, і, за однією з версій, це пов’язано з її впливом на моторику кишківника”, – каже професор Сандерс.
Також доведено, що кава знижує ризик розвитку діабету другого типу. Гарвардське дослідження показало, що у людей, які збільшили споживання кави протягом чотирьох років, ризик захворювання був на 11% нижчим, ніж у тих, хто не збільшував її споживання.
11 ранку: занепад сил
“Якщо ви випили першу чашку кави о 8-й ранку, то, найімовірніше, до 11-ї години її дія на організм повністю зійде нанівець; для підтримання ефекту потрібні регулярні прийоми”, – каже професор Сандерс.
Ознаками кофеїнового спаду є головний біль, надмірна втома, нездатність зосередитися і дратівливість.
12 година дня: потяг до кави
“Коли ви вживаєте щось протягом деякого часу, рецептори у вашому мозку адаптуються”, – каже професор Сандерс. “Після того як ви вивели каву з організму, їм потрібен певний час, щоб прийти в норму, оскільки ви очікуєте, що отримаєте ще одну порцію, і це вас розбудить”.
Саме це очікування змушує багатьох із нас тягнутися за чашкою після обіду, запускаючи порочне коло до самого вечора.
На думку експертів, через вміст кофеїну вживання кави наприкінці дня може порушити сон. Одне з досліджень, опубліковане в Journal of Clinical Sleep Medicine, показало, що кофеїн, випитий за шість годин до сну, все одно впливає на сон.
Раніше УНІАН писав, чи корисна розчинна кава і чим вона відрізняється від звичайної.
Коментувати