Соняшникова олія: користь і шкода популярного в Україні продукту

Під впливом тепла і світла ненасичені жирні кислоти окислюються і утворюють вільні радикали / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Насіннєві олії, такі як канола і соняшникова олія, часто використовуються в оброблених продуктах, наприклад у випічці. Деякі прихильники здорового способу життя кажуть, що уникають насіннєвих олій, стверджуючи, що жирні кислоти омега-6, які вони містять, токсичні та спризводять до запалення.

Видання very well health пише, що до “ненависної вісімки” входять рапсова, кукурудзяна, соєва, соняшникова, бавовняна, сафлорова, виноградна та олія з рисових висівок.

“Багато ультраперероблених продуктів мають нижчу поживну щільність, але сама олія справді зазнала демонізації”, – каже Джуді Д. Саймон MS, RD, CD, зареєстрований дієтолог-нутриціолог із Медичного центру Університету Вашингтона.

Відео дня

Чим корисна олія для людини

Дієтичні жири та олії містять суміш корисних жирів – поліненасичених і мононенасичених – і менш корисних насичених жирів. Поліненасичені жири включають омега-3 і омега-6. Жирна риба містить більше омега-3, а олії насіння – більше омега-6.

Американська асоціація серця рекомендує вживати мононенасичені та поліненасичені жири, наприклад, з олій насіння, горіхів і тофу, замість насичених або трансжирів.

“Дослідження показують, що споживання поліненасичених жирів упродовж багатьох років корелює з більш низьким ризиком смертності від серцево-судинних захворювань і раку, тому вони мають позитивний вплив на здоров’я”, – каже Саймон.

Дослідження показали, що споживання лінолевої кислоти, основної омега-6 в олії насіння, не призводить до збільшення маркерів запалення в крові. Лінолева кислота може допомогти знизити ризик серцевих захворювань.

“Побоювання з приводу того, що омега-6 спричиняють запалення, часто перебільшуються і не підкріплюються широкомасштабними доказами”, – каже Грейс Дероча, RDN, CDCES, MBA, дипломована дієтологиня-нутриціологиня з Детройта та представниця Академії харчування та дієтології.

Окислення – ще одна причина, через яку деякі люди вирішують уникати насіннєвих олій. Під впливом тепла і світла ненасичені жирні кислоти окислюються і утворюють вільні радикали. Ненасичені жирні кислоти, особливо лінолева кислота, окислюються швидше, ніж насичені жири.

Що шкідливіше олія чи смалець

Насіннєві олії, як і всі жири, містять 9 калорій на грам, тоді як джерела білка і вуглеводів – 4 калорії на грам.

“Надмірне споживання калорійних продуктів, зокрема тих, що містять насіннєві олії, може сприяти надлишку калорій і, як наслідок, набору ваги”, – каже Дероча. – “Велика частина критики на адресу насіннєвих олій пов’язана з їхнім широким використанням в ультраперероблених продуктах, як-от смажені закуски, випічка і фастфуд, які містять багато калорій, мало поживних речовин і легко перетравлюються. Саме загальна структура харчування, а не наявність насіннєвих олій, сприяє набору ваги”.

Використання яловичого жиру також є одним із варіантів. Яловичий смалець – це вид топленого жиру, одержуваного в результаті обробки жирових тканин корів. У ньому містяться здебільшого насичені та мононенасичені жирні кислоти і лише невелика кількість поліненасичених жирів.

Насіннєві олії містять мало насичених жирів. Одна столова ложка олії каноли містить менш як 1 грам насичених жирів, така сама кількість соняшникової олії – 1,36 г, але одна столова ложка яловичого смальцю містить понад 6 г насичених жирів. Іншими словами, 3 ст. ложки яловичого смальцю майже досягають рекомендованої норми в 20 г насичених жирів на день. Американська асоціація серця рекомендує не перевищувати щоденну норму насичених жирів, не більше ніж на 13 г.

“Смалець більш термостабільний завдяки високому вмісту насичених жирів, які протистоять окисленню під час смаження”, – каже Дероча. “Хоча окислення є меншою проблемою, високий вміст насичених жирів може не відповідати рекомендаціям зі збереження здоров’я серця при тривалому вживанні у великих кількостях”.

У людей, які хочуть уникнути використання олій з насіння, є й інші варіанти, наприклад, оливкова, авокадо та арахісова олії з високим вмістом мононенасичених жирів.

Раніше УНІАН писав, яка олія безпечна для смаження.

www.unian.ua

Exit mobile version