Завдання батьків полягає у висловленні своєї думки щодо партнера їхньої дитини, водночас їхнє несхвалення може викликати протилежну реакцію.
Кожна людина у підлітковому віці була пвеною мірою бунтарем. При цьому романтичні стосунки не є винятком. Часто батьки з добрих намірів можуть стати ворогами номер один, якщо вони не згодні з такою “романтикою”, пише для Forbes доктор філософії, американський психолог Марк Треверс.
За його словами, завдання батьків полягає у висловленні своєї думки щодо партнера їхньої дитини. Водночас їхнє несхвалення може викликати протилежну реакцію і нашкодити самим підліткам.
“Звучить нелогічно, чи не так? Це суть “ефекту Ромео і Джульєтти” — психологічного феномену, створеного Річардом Дрісколлом, Кітом Девісом і Мілтоном Ліпецем”, – йдеться у статті.
Відео дня
Дослідження, в якому взяли участь 140 пар, виявило, що втручання батьків у їхні стосунки лише посилило їхні почуття. Цей ефект, названий на честь зіркових коханців Шекспіра, показує, як підліткові стосунки можуть стати сильнішими, коли батьки стають на заваді:
“Хороша новина полягає в тому, що розуміння цього ефекту може допомогти батькам ефективніше керувати романтичними стосунками своїх підлітків”.
Психолог наводить три способи уникнути ефекту Ромео і Джульєтти:
Дозвольте їм вчитися на своїх помилках
Підліткова непокора стосується не стільки відносин, у яких вони перебувають, а більше потреби підлітка в автономії, повазі та емоційному підтвердженні. Підлітки переживають важливий етап у житті, коли вони прагнуть приймати власні рішення, перебуваючи в стані між тим, щоб почуватися дорослими та все ще бути керованими або обмеженими іншими.
Особливо це стосується стосунків. Дослідження, опубліковане в Personality and Social Psychology Bulletin, показує, що пари в соціально маргіналізованих стосунках демонструють вищий рівень відданості, але не завдяки вищому рівню інвестицій або задоволеності стосунками. Це свідчить про те, що підлітки, які відчувають труднощі у своїх стосунках, можуть компенсувати це більшим рівнем відданості.
Спільний досвід зовнішніх викликів лише сприяє створенню міцніших емоційних зв’язків. Якщо ваш підліток відчуває, що бореться із зовнішніми силами, його стосунки можуть стати захисним святилищем. Насправді несхвалення батьків можна інтерпретувати як один із найбільш серйозних викликів самопочуттю, що виникає у підлітка, і викликає захисну реакцію.
Однак це не означає, що батьки безсилі. Намагайтеся не сприймати, як образу той факт, що діти йдуть проти ваших бажань. Натомість пам’ятайте, що їхня новознайдена впевненість — це прагнення створити сильну особисту ідентичність.
Крім того, підходьте до їхнього вибору з розумінням і зацікавленістю. Розпитати їх як вони відчувають динаміку своїх стосунків, нагадавши їм, що ви завжди поруч з ними, ефективніше, ніж суворо казати, “що вони чинять неправильно”.
Будьте гідним прикладом для наслідування
Батьки суттєво впливають на “романтичний” вибір своїх дітей, часто не усвідомлюючи цього. Усвідомлення цього впливу може допомогти їм зробити кращий вибір для себе та своїх дітей.
Діти наслідують приклад своїх батьків у стосунках, коли вважають їх хорошим зразком для наслідування. В гіршому випадку діти відчувають потребу знайти партнерів, які допоможуть їм уникнути повторення нездорових моделей, які вони бачили під час дитинства.
Вони також можуть передчасно спробувати створити власну сім’ю, зобов’язавшись своєму партнеру в молодому віці, часто прагнучи любові та підтвердження, яких вони не отримали від власної сім’ї.
Уникайте позиції “Ми проти них”
Виховання дітей може бути розчаруванням, але навіть якщо ви постійно сперечаєтеся зі своєю дитиною, пам’ятайте, що ви хочете одного – їхнього щастя.
Більшість підлітків відчувають, що їх не чують, коли намагаються донести свою точку зору до батьків, що може бути деморалізуючим. Позитивне спілкування батьків і підлітків пов’язане з меншим рівнем підліткової депресії. Отже, незалежно від того, згодні ви з їхніми стосунками чи ні, спілкуйтеся з ними так, щоб вони показували, що вони завжди можуть поговорити з вами.
Наприклад, замість того, щоб задавати питання на зразок “Чому ти взагалі з цією людиною?” спробуйте запитати: “Отже, що вам подобається у ваших стосунках?” Такий підхід демонструє зацікавленість, а не критику, завдяки чому підлітки частіше “відкриваються”:
“У разі поганого чи засуджувального спілкування альтернативою є те, що вони почнуть сприймати свого партнера як “єдину людину, яка їх розуміє”.
Експерт також радить пам’ятати, що ваші стосунки з дитиною потрібно підтримувати протягом усього життя, незалежно від того, закінчиться роман вашого підлітка чи ні.
Інші поради психологів
Раніше УНІАН повідомляв, як перестати ускладнювати собі життя. Дзен-буддійський ченець Шунмьо Масуно назвав 4 дієві способи.
Він радить думати позитивно якомога частіше, бути впевненими у власних рішеннях, пам’ятати, що і успіхи, і невдачі вже в минулому та вміти зупинитися.
Вас також можуть зацікавити новини:
Коментувати