Після зупинки транзиту російського газу територією України ціни на газ в Європі не збільшилися. В українських споживачів проблем із постачанням газу також не буде, оскільки Україна достатньо видобуває і має в сховищах газу.
Таку думку висловив колишній генеральний директор ТОВ "Оператор ГТС України" (2019-2022 рр.) Сергій Макогон в інтерв'ю Українському радіо, передає Укрінформ.
Експерт відзначив, що зупинка транзиту газу для нас не була несподіванкою: адже росіяни зупиняли транзит ще у 2006 та 2009 роках. "Ми вже тоді почали готуватися жити без транзиту. Ми змогли перебудувати нашу систему таким чином, щоб можна було транспортувати газ не тільки зі сходу на захід, але й в протилежному напрямку — із заходу, де знаходяться наші сховища, на схід, де в нас значна кількість споживачів. Тому система була повністю готова… Газ є в достатніх обсягах, ніяких "віялових відключень" не буде. Україна видобуває достатньо газу, в нас є достатньо газу в наших газових сховищах, тому ніяких проблем із газопостачанням населенню не буде", – вважає Макогон.
За його словами, зараз ціна на газ у Європі складає 45 євро за МВт, а ще два тижні тому вона була 50 євро.
Водночас експерт висловив думку, що українська ГТС потребує оптимізації. На його погляд, Україні слід закрити непотрібні станції, "тому що ніколи більше такого великого транзиту, як був, вже не буде", але це не означає, що "ми будемо викопувати труби чи різати їх на металолом".
При цьому експерт відзначив, що внаслідок припинення транзиту газу через Україну РФ втратила близько 6,5 млн доларів. І це – втрата не тільки економічного впливу РФ на Європу, а й політичного впливу.
Як повідомлялося, 31 грудня завершилася дія транзитного контракту на транспортування російського газу до Європи через ГТС України. Ця подія викликала бурхливу реакцію прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, який 27 грудня минулого року, після поїздки до Москви, пригрозив діями "у відповідь" на припинення Україною транзиту російського газу. Зокрема, такі погрози стосувалися припинення експорту в Україну електроенергії та "значного зменшення" підтримки для українських біженців на території Словаччини.
Однак після завершення контракту на транзит російського газу через Україну до країн ЄС ситуація на енергетичному ринку Європейського Союзу залишається стабільною.
Коментувати