Зростання інфляції у грудні до 12% у річному вимірі викликане як тимчасовими чинниками, зокрема ефектом нижчих врожаїв, так і фундаментальними, зокрема тиском із боку витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці, а також ефектами від послаблення обмінного курсу гривні.
Як передає Укрінформ, про це йдеться у коментарі НБУ.
"З одного боку, вагомим рушієм зростання цін та основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу залишалися тимчасові чинники, передусім стрімке подорожчання продуктів харчування через нижчі врожаї. З іншого боку, відчутно посилився й фундаментальний ціновий тиск на тлі подальшого збільшення витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці. Певний вплив мали й ефекти від послаблення обмінного курсу гривні", – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що сирі продукти харчування у 2024 році подорожчали на 13,2%, оброблені продовольчі товари – на 14,7% у річному вимірі.
Ціни на непродовольчі товари зросли у 2024 році на 4,1%, передусім під впливом курсового чинника. Вартість послуг за підсумками 2024 року збільшилася на 12,5%.
При цьому адміністративно-регульовані ціни (зокрема, на підакцизні товари) впродовж 2024 року зросли на 16,3%.
Пальне за підсумками 2024 року здорожчало на 4,8%.
"У перші місяці 2025 року інфляція, вірогідно, продовжить зростати через подальший вплив як тимчасових чинників, зокрема ефектів нижчих врожаїв, так і фундаментальних…" – прогнозують у НБУ.
Водночас у Нацбанку очікують, що інфляція повернеться на траєкторію стійкого зниження у другій половині 2025 року й "прямуватиме до цілі НБУ – 5% на горизонті політики".
Як повідомлялось, у грудні 2024 року інфляція пришвидшилася до 12,0% у річному вимірі. Проти листопада 2024 року ціни в Україні зросли на 1,4%.
Фото ілюстративне: NBU
Коментувати