Через санкції, запроваджені 10 січня, Росія частково втратила можливості збуту нафти на ринках Індії та Китаю, а зниження ціни бареля до $60-62 буде для неї майже критичним.
Таку думку в ефірі Українського радіо висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
«Китай споживає 47%, а Індія 37% від усіх обсягів експорту російської нафти. А Туреччина та ЄС – 6%. Тому для Росії ця ситуація (обмеження продажів – ред.) може бути критичною. Але інформація тут дещо некоректна, тому що експорт до Індії та Китаю зупинили не на 100%. Зупинилося понад 15 суден, і зараз вони не можуть зайти в порти Китаю та Індії. Це спричинено санкціями, оголошеними Сполученими Штатами та Британією з 10 січня, але ті танкери, що вийшли в море до 10 січня і прямують до Індії та Китаю, продовжують свій рух», – розповів він.
За словами Омельченка, ці танкери будуть іти з Балтійського моря приблизно два місяці.
«А далі будуть проблеми, бо невідомо, як Китай та Індія отримуватимуть нафту з Росії, оскільки задіяні серйозні санкції, насамперед проти так званих тіньових танкерів. Але не тільки. Можуть бути задіяні вторинні санкції проти китайських терміналів, які будуть приймати ці танкери з російською нафтою», – вважає експерт.
Він констатував, що ціна нафти йде донизу, але це не швидкий процес. «Думаю, до літа вона може знизитися до 60-62 доларів за барель, і це вже буде для Росії майже критично. Але я не робив би ставку, що в найближчі місяці зупиниться російський експорт. Думаю, вони зможуть протриматися як мінімум до кінця року. На жаль, у них є такі можливості», – зазначив Омельченко.
Як повідомляв Укрінформ, до російського «тіньового флоту», що експортує нафту з РФ в обхід міжнародних санкцій, входять 230 танкерів, які раніше належали компаніям із США та Європи. Вони були продані Росії вже після повномасштабного вторгнення в Україну.
Коментувати