За словами вчених, скоро уламки корабля можуть зникнути.
Створені моделі “Титаніка” надали додаткові докази свідчень очевидців загибелі корабля / фото Вікіпедія
Знімки уламків “Титаніка” свідчать про те, що, швидше за все, в останні години життя корабля відбувалися жахливі події. Про це пише IFLScience.
Уламки “Титаніка”, який затонув у квітні 1912 року, повільно руйнуються та скоро можуть зникнути через іржу, морську сіль, бактерії та багато глибоководних істот.
“Майбутнє затонулого корабля буде продовжувати руйнуватися з часом, це природний процес. Це природні типи бактерій, тому причина, чому процес руйнування відбувається швидше, полягає в тому, що група бактерій, спільнота, яка працює симбіотично, поїдає, якщо хочете, залізо і сірку”, – зауважила у 2019 році Лорі Джонсон, науковець, яка була частиною команди, що фотографувала затонулий корабель.
Відео дня
Тому до того, як це станеться, команди працюють над створенням зображень затонулого корабля, аби дізнатися все, що можна, про катастрофу. Одна з команд намагається створити 3D-“цифрового двійника” затонулого корабля за допомогою лідара (технологія отримання та обробки інформації про віддалені об’єкти – УНІАН) та фотограмметрії (наука, яка вивчає явища, форми й положення різних предметів у просторі – УНІАН).
Використовуючи лідар команда могла зробити 700 тисяч зображень затонулого корабля, а завдяки фотограмметрії вдалося відтворити повний вигляд “Титаніка” для документального фільму National Geographic та Atlantic Productions.
“Це як місце злочину: вам потрібно побачити, які є докази, в контексті того, де вони знаходяться. А всебічний огляд всього місця катастрофи є ключовим для розуміння того, що тут сталося”, – підкреслив в інтерв’ю BBC аналітик “Титаніка” Паркс Стівенсон.
За словами дослідників, створені моделі надали додаткові докази свідчень очевидців загибелі корабля. До прикладу, сканування показує ілюмінатор, який, швидше за все, був розбитий самим айсбергом, завдяки чому підтверджується повідомлення вцілілих про те, що лід потрапив у каюти людей під час самого зіткнення.
“Однією з інтригуючих деталей, виявлених під час сканування, було те, що деякі котли корабля були увігнуті, а клапан лежав у відкритому положенні на палубі на кормі. Це свідчить про те, що котел все ще працював, коли корабель занурювався у воду, підтверджуючи повідомлення про те, що команда інженерів на чолі з 51-річним Джозефом Беллом залишилася на кораблі, щоб підтримувати топку і світло на кораблі, щоб орієнтувати пасажирів і членів екіпажу, які намагалися врятуватися втечею”, – розповіли в IFLScience.
За словами Стівенсона, працівники підтримували світло та енергію до кінця, аби екіпаж зміг безпечно спустити рятувальні шлюпки при світлі, а не у темряві.
“Вони намагалися стримувати хаос якомога довше, і все це символізував відкритий паровий клапан на кормі судна”, – зазначив він.
Також команда могла знайти більше підказок про те, як саме затонув корабель. Попри те, що судно було спроєктовано таким чином, аби залишатися на плаву навіть у разі затоплення чотирьох відсіків, дослідники припускають, що айсберг пошкодив шість відсіків, внаслідок чого утворилися невеликі пробоїни в кожному з них.
“Однак це скоріше результат моделювання, проведеного командою, ніж фотографічні докази, оскільки пошкоджена ділянка нижньої частини носової частини прихована на океанському дні”, – уточнили у виданні.
Інші цікаві факти про “Титанік”
Раніше експедиція розкопала на “Титаніку” унікальну статую. Йдеться про статую “Діана Версальська”, яку востаннє бачили 1986 року, і тепер вона має чітке та оновлене зображення.
Також повідомлялось, що американський мільярдер побудував субмарину, щоб довести безпечність відвідування місця аварії “Титаніка”. Йдеться про Triton, який є найбільш глибоководним акриловим підводним човном у світі, і його рекламують як такий, що має “неперевершені” можливості.
Коментувати