Що заробляли римляни на наші гроші: вчені оцінили економіку Давнього Риму та Китаю

Давня Римська імперія була не лише наймогутнішою державою свого часу, а й однією з найбагатших.

Що заробляли римляни на наші гроші: вчені оцінили економіку Давнього Риму та Китаю

Давня Римська імперія була не лише наймогутнішою державою свого часу, а й однією з найбагатших. Імперія Хань, що існувала на території сучасного Китаю, була єдиним конкурентом Риму в економічному плані в той період. Історики вирішили порівняти економіку цих двох потужних імперій і з’ясувати, скільки вони заробляли, переведені в сучасні гроші, повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на Nature Communications.

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, зосереджене на періодах найбільшого розквіту двох держав — Риму в 165 році нашої ери та Хані в 2 році нашої ери. Оскільки структура економік тих часів відрізнялася від сучасних, вчені для порівняння взяли умовний “прожитковий мінімум” у вигляді 333 кг пшениці на рік, що покривало базові потреби людини того часу.

Економічні показники Риму та Хані

Згідно з дослідженнями, ВВП на душу населення в Давньому Римі у 165 році складав еквівалент 750 кг пшениці, що в 2,25 рази перевищувало умовний прожитковий мінімум. В Імперії Хань цей показник був трохи нижчим і складав 626 кг пшениці на рік, що в 1,88 рази перевищувало прожитковий мінімум.

Однак ВВП на душу населення не є безпосереднім показником доходу, а більше відображає загальну економічну ефективність. У більш детальному розрахунку доходів різних верств населення, більшість римлян (близько 70%) заробляли від 446 до 626 кг пшениці на рік, що відповідало 1,34-1,88 “прожитковим мінімумам”. В Імперії Хань основна частина населення (приблизно 75%) отримувала від 342 до 479 кг пшениці на рік, що відповідає 1,03-1,44 мінімуму.

Порівняння з сучасними цифрами

Для того, щоб перевести ці історичні показники в сучасні гроші, вчені використовували порівняння з витратами на фізичне виживання жителя США в 1990 році, що становило близько 400 доларів на місяць. Таким чином, середньостатистичний римлянин заробляв від 536 до 752 доларів на місяць, а мешканець Імперії Хань — від 412 до 576 доларів.

Перевівши це в сучасні українські гривні, використовуючи дані прожиткового мінімуму на 2025 рік, який становить 3028 грн, виходить, що римляни того часу заробляли в середньому від 4057 до 5692 гривень на місяць, а ханьці — від 3118 до 4360 гривень.

Як це виглядає в реальному житті

Порівнюючи ці цифри з мінімальною зарплатою в Україні на 2025 рік (8000 гривень), можна побачити, що доходи римлян і ханьців за своєю купівельною спроможністю близькі до того, що заробляють сучасні українці. Проте варто пам’ятати, що за тисячі років економічні умови значно змінилися, і навіть з урахуванням інфляції сучасні зарплати значно перевищують доходи населення давніх імперій.

Таким чином, дослідження дозволяє краще зрозуміти, як жили люди в найбільших імперіях давнини, та порівняти їхній рівень життя з сучасними економічними реаліями.

Нагадаємо про місце поховання Санта-Клауса.

Exit mobile version