Державна підтримка портів: чому маніпуляції з тарифами УЗ неефективні

ФРТУ пропонує здійснювати державну підтримку портів через адресні програми компенсації, а не через маніпуляції з тарифами "Укрзалізниці", що порушують принципи конкуренції.

Ілюстративне фото
Державна підтримка портів: чому маніпуляції з тарифами УЗ неефективні

Федерація роботодавців транспорту України (ФРТУ) наголошує, що для стимулювання розвитку вантажопотоків у портах, таких як Чорноморськ або в Дунайському регіоні, необхідно впроваджувати адресні програми компенсації, а не вдаватися до маніпуляцій з тарифами “Укрзалізниці” (УЗ), повідомляє “Кіровоград Кропивницький” з посиланням на голову Федерації роботодавців транспорту України (ФРТУ) Ореста Климпуша.

Адресна підтримка для розвитку портів

Орест Климпуш, голова ФРТУ, зазначив, що діючий Збірник тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом є чіткою і логічно побудованою системою, де вартість перевезень залежить від географічної відстані і інших складових. Втручання в цю систему шляхом адміністративних коригувань тарифів порушує принципи конкурентної політики і може створювати корупційні ризики, надаючи несправедливі переваги певним ринковим операторам.

Климпуш також наголосив, що на вартість транспортування впливають не лише залізничні тарифи, але й корабельні збори, які часто є надмірно високими в окремих портах. Він зазначив, що для справедливого вирівнювання вартості необхідно працювати не тільки над тарифами УЗ, але й над зниженням портових зборів у портах, де вони є найвищими.

Прозорі механізми компенсації для портів

За словами Климпуша, держава має право приймати політичні рішення щодо підтримки окремих портів, таких як Чорноморськ або Дунайський регіон. Однак для цього необхідно прийняти спеціальну адресну програму, яка регулюватиме знижки на транспортування залізничним транспортом і чітко визначатиме джерела фінансування таких знижок. Це дозволить забезпечити прозорість і зрозумілість механізму як для УЗ, так і для ринкових операторів.

Одним із прикладів такого механізму є програма з 30%-ю знижкою на перевезення зерна з прифронтових територій у 2024 році, яка фінансувалася з надходжень від дивідендів УЗ. Климпуш запропонував аналогічну програму для портів Чорноморська та Дунайського регіону, фінансування якої могло б надходити з нового Державного фонду підтримки сільськогосподарських виробників, створення якого було підтримано Верховною Радою.

Позиція Європейської бізнес асоціації

Європейська бізнес асоціація раніше висловила занепокоєння щодо ініціативи УЗ запровадити диференційовані підвищувальні коефіцієнти для тарифів на вантажні перевезення у напрямку окремих морських портів. Асоціація вважає це необґрунтованим кроком, що може призвести до непотрібних додаткових витрат для бізнесу.

Раніше ми писали про те, що уряд оновив склад правління Укрзалізниці.