The Insider опублікував розслідування про подружжя росіян, що можуть стояти за вибухами і отруєннями в Європі

Шапошнікови, за даними журналістів, пов’язані з ГРУ. 

Олена і Микола Шапошнікови

Журналісти The Insider опублікували розслідування про родину шпигунів на Росію, які допомагали організовувати серію вибухів та отруєнь в Європі. Йдеться про Миколу і Олену Шапошнікових, що оселилися в Чехії під виглядом політичних емігрантів, а потім купили віллу в Греції, яку надавали в користування вбивцям із ГРУ.

За даними журналістів, Шапошнікови збирали для російської розвідки інформацію про військові постачання та допомагали їм влаштовувати диверсії, зокрема вибухи на складах боєприпасів у Чехії та Болгарії і отруєння болгарського бізнесмена-зброяра Гебрева. Нещодавно інтерес до них виявили чеські слідчі, після чого Микола помер, а Олена поскаржилася на переслідування через її походження. 

Окрім походження, в цієї громадянки Чехії є ще й російський паспорт – із серії ГРУ.

Олена була киянкою, але переїхала. Микола народився в Сєвєродвинську і служив у тодішній Чехословаччині.

Крім біографії подружжя і деталей того, як їм під виглядом дисидентів вдалося отримати чеське громадянство, в розслідуванні навели дані, що можуть свідчити про їх зв’язок із ГРУ. Зокрема, Микола працював на компанію з торгівлі озброєнням Imex. Згодом до роботи долучилася і його дружина: за даними журналістів, вона керувала справами чоловіка і координувала його дії з головою військової частини ГРУ. Попри достатньо скромний дохід в Imex у $650 на місяць родина змогла купити нерухомість в Чехії та Греції. 

Олена, як з’ясувалося, володіла офшорною фірмою на Маршаллових островах та контролювала два банківські рахунки в Швейцарії.

У 2009 подружжя стало власниками величезної вілли в Греції. Іноді цю нерухомість здавали в оренду, але з 2020 журналісти не змогли знайти жодної вільної для бронювання дати. Принаймні декілька разів на віллі зупинялися не туристи, а російські розвідники. 

Шапошнікова передавала російському генералу ГРУ дані про майбутні угоди щодо продажу зброї в рамках Imex. Якщо ГРУ вважало, що постачання нашкодить Росії, ГРУ готувало диверсії, підриваючи склади чи організовуючи отруєння, як було з болгарським бізнесменом Гебревим, що мав продати зброю Україні.

Наприклад, в 2013 Шапошнікова передала йому дані про заплановані постачання до В’єтнамк понтонних мостів і вантажівок для міноборони. 17 грудня судно після відправки з порту в Болгарії зникло. 

  • У 2021 році чеський бізнесмен Гебев повідомив, що на складах у Врбетіце зберігалися боєприпаси для України. 
  • Розслідувачі Bellingcat у тому ж таки 2021-му повідомляли, що вибухи на чеських складах є операцією російської воєнної розвідки проти України. Відповідальними за диверсію вважають “елітний” підрозділ ГРУ, що може стояти й за вибухами в Болгарії.
  • Чехія офіційно звинувачувала Росію в вибухах, а МЗС країни навіть виставило Москві рахунок за завдану ними шкоду.
  • Сьогодні чеська поліція оголосила про завершення розслідування вибухів на складах боєприпасів у 2014 році. Винними вона назвала ГРУ, але сказала, що підозрювані перебувають на території Росії і встановити додаткові деталі вони не можуть. 

lb.ua

Exit mobile version