Вашингтон запрошував владу Грузії працювати спільно над документом.
Розгін протесту у Тбілісі
Сполучені Штати Америки готові працювати разом із Грузією над скандальним законопроєктом про “іноагентів”, аби він відповідав нормам Європейського Союзу.
Про це заявивив помічник державного секретаря США з питань Європи та Євразії Джеймс О’Браєн в інтерв’ю грузинській службі “Голосу Америки”.
Він зазначив, що документ “заходить надто далеко, обмежуючи те, що вважається нормальним у Європі та в трансатлантичному просторі”. О’Браєн додав, що Вашингтон запрошував владу Грузії працювати спільно над законопроєктом.
“Ми сказали, приїжджайте до Вашингтона, попрацюйте з нами над законом. Однак усе перетворилося на свого роду дивне публічне твердження того, у кого більше “сила”, – сказав він, ймовірно, говорячи про відмову прем’єра Грузії від візиту до США.
Крім того він додав, що Грузія не зможе приєнатися до Євросоюзу у разі прийняття теперішнього варіанту законопроєкту.
“Це буде неможливо, якщо уряд вирішить, що хоче прийняти закони, засновані на прикладі Росії. Якщо це станеться, то ситуація для нас стане ясною. І якщо влада скаже – ми не хочемо в Євросоюз, ми хочемо чогось іншого, то у нас буде зовсім інша розмова про те, що ми будемо робити”, – заявив помічник держсекретаря.
- Цей законопроєкт вимагає від грузинських організацій, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, реєструватися як “іноземні агенти”. За порушення законодавчої норми їм загрожує штраф. Критики порівняли його із законом, який російський диктатор Володимир Путін використовує для придушення інакомислення вже понад 10 років.
- Шість опозиційних партій Грузії заявили, що спільно боротимуться проти ухвалення законопроєкту, а президентка країни обіцяла заветувати його.
- Крім того, Саломе Зурабішвілі екстрено звернулася до лідерів ЄС.
- Депутати Європарламенту вбачають у спробі грузинської провладної партії ухвалити закон про “іноагентів” серйозну загрозу процесу євроінтеграції країни. Через цей документ Грузія може втратити статус кандидата в ЄС.
- Днями країною знову прокотилися протести. Дійшло до того, що у ніч на 1 травня сталися сутички, поліція застосувала сльозогінний газ та водомет проти мітингувальників.
- 1 травня прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе висловив упевненість, що закон про “іноагентів” вдасться прийняти попри протести і подолати вето президента, додавши, що після ухвалення документа буде “декілька днів дискомфорту”.
- Того ж дня парламент Грузії підтримав законопроєкт у другому читанні.
- У Європарламеті засудили розгін протестів у Грузії і закликали позбавити країну кандидатства до ЄС. Деякі євродепутати вже закликали позбавити Грузію статусу кандидата до ЄС через придушення протестів.
Коментувати